Jak doszło do rozbiorów Polski? W tej książce znajdziesz odpowiedź

GN 10/2023 |

publikacja 09.03.2023 00:00

Butterwick szczegółowo zrekonstruował „wielką grę”, czyli dyplomatyczne działania Rosji, Austrii i Prus poprzedzające upadek Rzeczypospolitej.

Richard ButterwickŚwiatło i płomieńWydawnictwo LiterackieKraków 2022ss. 560 Richard ButterwickŚwiatło i płomieńWydawnictwo LiterackieKraków 2022ss. 560

Znakomitą pracę brytyjskiego historyka rozpoczynają opisy przygotowań i spotkania króla Stanisława Augusta z carycą Katarzyną II w Kaniowie w 1787 r. W kolejnych rozdziałach autor dokonuje bilansu panowania Augusta III Sasa, a następnie przedstawia sytuację wewnętrzną Polski, znajdującej się pod rosyjską kuratelą. Najciekawszą część stanowią rozdziały poświęcone Sejmowi Czteroletniemu. Znajdziemy tu wiele mało znanych i zaskakujących faktów z tego okresu. Butterwick dokładnie oddał klimat, w jakim doszło do uchwalenia Konstytucji 3 maja, odtworzył działania zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników.

Autor szczegółowo zrekonstruował „wielką grę”, czyli dyplomatyczne działania Rosji, Austrii i Prus, które starały się wpływać na to, co dzieje się w Polsce. Przedstawia też wysiłki polskich elit, które liczyły na pomoc innych krajów europejskich w utrzymaniu niepodległości, co okazało się złudzeniem. Podkreśla zasługi Stanisława Augusta w przygotowywaniu i wcielaniu w życie reform „Ustawy rządowej z dnia 3-go maja 1791 roku”, bo tak formalnie nazywała się Konstytucja 3 maja, natomiast krytykuje przystąpienie króla do Targowicy i jego abdykację. Ta obszerna, bazująca na źródłach książka rzuca nowe światło na czasy, które najczęściej widzimy w czarnych barwach. A poza tym autor jest świetnym i bezstronnym narratorem.

Edward Kabiesz

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.