Kulisy prowokacji. Adaptacja powieści Wacława Holewińskiego

Edward Kabiesz

GN 14/2023 |

publikacja 06.04.2023 00:00

„Polowanie na ćmy” to nakręcona z rozmachem adaptacja powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905”.

Polowanie na ćmy,  reż. Michał Rogalski, wyk.: Sonia Mietielica, Marcin Sztabiński, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Przemysław Stippa. Polowanie na ćmy, reż. Michał Rogalski, wyk.: Sonia Mietielica, Marcin Sztabiński, Monika Krzywkowska, Daria Polunina, Przemysław Stippa.
zdjęcia tvp

Znakomite powieści Holewińskiego, a w tym przypadku jego cykl poświęcony rewolucji 1905 roku i jej konsekwencjom w Królestwie Polskim, stanowią gotowy materiał na filmowy scenariusz. Błyskotliwie nakreślone psychologiczne sylwetki postaci, w tym wielu autentycznych, reprezentujących różne poglądy, pozwalają nam lepiej zrozumieć sens tego, co działo się w tym czasie na terenie zaboru rosyjskiego.

Akcja serialu rozgrywa się w 1905 roku, kiedy w Warszawie wzmaga się działalność organizacji niepodległościowych i rewolucyjnych, z którymi nie mogą sobie poradzić władze, obawiające się kolejnego powstania. Widzowie, którzy obejrzeli już w telewizji lub na VOD kilka odcinków, zorientowali się, że głównym wątkiem jest prowokacja tajnej carskiej policji – Ochrany, która zamierza doprowadzić do chaosu w mieście, by stłumić protesty. W tym celu szef warszawskiej Ochrany, generał Andriej Markgrafski, wydaje swoim agentom, z Wiktorem Grünem na czele, polecenie, by skierować gniew tłumu w inną stronę – w kierunku działających w tym czasie w Warszawie wielu domów publicznych, w większości żydowskich. Wierzy, że tłum pod hasłem moralnego odrodzenia zapomni o walce przeciwko Rosjanom. Zarówno Markgrafski, jak i Grün są postaciami autentycznymi.

W serialu ważną rolę odgrywają kobiety należące do różnych środowisk. Yvette jest prostytutką współpracującą z rewolucjonistami, jej pracodawczynią jest Szlimakowska, właścicielka domu publicznego dla Rosjan, a Rosjanka Nastazja Jurina jest żoną marzącego o awansie carskiego policjanta.

Dobrze, że telewizja nie poprzestaje wyłącznie na produkcji tasiemcowych telenowel czy kryminałów w rodzaju koszmarnej „Krucjaty”. Wyniki oglądalności dowodzą, że telewizyjne seriale o tematyce historycznej cieszą się dużym zainteresowaniem widzów, jeżeli realizowane są na odpowiednim poziomie. Dowiódł tego już wcześniej „Dom pod Dwoma Gwiazdami” Waldemara Krzystka. Serial, ze względu na wyraziste sceny przemocy, przeznaczony jest dla dojrzałego widza. •

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.