Holokaust. Wstrząsające relacje świadków: „Kazali im całować się w stopy, czyścić brodami buty”

GN 16/2023 |

publikacja 20.04.2023 00:00

Filmowe obrazy pozwalają uświadomić sobie, jak wyglądała zaplanowana przez Niemców operacja, mająca na celu likwidację narodu żydowskiego.

W filmie o swoich przeżyciach opowiadają ocaleni. materiały producenta W filmie o swoich przeżyciach opowiadają ocaleni.

W dokumencie „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie” nie znajdziemy komentarza. Nie jest potrzebny, bo opowieści świadków i ofiar, którym udało się przeżyć, a także materiały filmowe i zdjęcia wystarczą, by oddać bezmiar zbrodni popełnianych przez Niemców na Żydach w czasie okupacji. Są to relacje wstrząsające, a materiały filmowe, na których widzimy uśmiechniętych oprawców w mundurach maltretujących i poniżających żydowskie kobiety, mężczyzn i dzieci, są trudne do zniesienia. Jak np. film, w którym esesman z pejczem w ręku znęca się nad starą kobietą, a jego kamraci z uśmiechem się temu przyglądają. Możemy odwrócić wzrok, ale te filmowe obrazy pozwalają nam uświadomić sobie, jak w praktyce wyglądała zaplanowana przez Niemców operacja, mająca na celu likwidację narodu żydowskiego.

Równie przejmujące opowieści słyszymy z relacji świadków i ofiar zbrodni. „Kazali im całować się w stopy, czyścić brodami buty, wykonywać różne upokarzające czynności, zaśmiewając się do łez…” – mówi Stefan Szlachtycz, świadek niemieckich okrucieństw w Krakowie. W filmie o swoich przeżyciach opowiadają m.in. Saul Dreiser, który przeżył obóz w Płaszowie, ocalona z Holokaustu Barbara Marlow, a także świadkowie, w tym reżyser Janusz Majewski i Tadeusz Olszewski, świadek utworzenia getta w Komarowie, którego rodzice ukrywali Żydów w swoim domu. Sytuacja Żydów w Warszawie w czasie okupacji jest znana dosyć dobrze, lecz niewiele wiemy o tym, co się działo w mniejszych miejscowościach i wsiach. Autorzy filmu poświęcają temu tematowi więcej miejsca.

Dopełnieniem dokumentu „Ku Zagładzie” jest film tych samych twórców, który powstał dwa lata wcześniej, również zrealizowany w ramach cyklu „Świadkowie epoki”. W filmie „Czas Zagłady” świadkowie i ocaleni opisują powstanie getta warszawskiego i koszmarne warunki, w jakich żyli wysiedleni tam ludzie, a byli więźniowie Auschwitz opowiadają o losie Żydów przywożonych do obozu.

Edward Kabiesz

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.