Dokument „Droga Eliasza” – niezwykła podróż niepełnosprawnych aktorów Teatru Exit

GN 18/2023 |

publikacja 04.05.2023 12:00

Połączyła ich postać biblijnego proroka Eliasza.

„Drogę Eliasza” i spektakle Teatru Exit można zobaczyć podczas pokazów organizowanych w Polsce. Teatr Exit „Drogę Eliasza” i spektakle Teatru Exit można zobaczyć podczas pokazów organizowanych w Polsce.

Ta niezwykła podróż niepełnosprawnych aktorów Teatru Exit rozpoczęła się w Krakowie, a zakończyła w Szwecji. To właśnie tam, w lapońskiej Nattavaara, niewielkiej miejscowości znajdującej się poza kołem podbiegunowym, Eva Dynyssius postanowiła zorganizować Dom Eliasza, czyli miejsce spotkań chrześcijan. Ten pomysł zrodził się podczas pobytu w Getsemani w Jerozolimie. „Pewnej nocy miałam sen… Widzę w tym śnie mój własny dom w osadzie Nattavaara. Kiedy się obudziłam, zdałam sobie sprawę, że był on tak mocny dlatego, że sam Bóg mi zesłał ten sen” – wyjaśnia w filmie.

Dokument „Droga Eliasza” jest artystycznym zapisem kolejnych etapów podróży do Nattavaara aktorów, którzy pragną poprzez swoją sztukę i wiarę przekazać widzom swoje przesłanie na temat relacji z Bogiem. Aktorzy pod kierunkiem reżysera i zarazem autora filmu, Macieja Sikorskiego, wykorzystują każdą okazję, by uczyć się swoich ról do „Eliasza”. Próby odbywają nawet w czasie jazdy autokarem. W Sztokholmie uczestniczą we Mszy św., a spotkanie w Nattavaara stanie się również okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i Szwecji. Jak się okazuje, różnice są znaczne.

„Drogę Eliasza” i spektakle Teatru Exit można zobaczyć podczas pokazów organizowanych w Polsce, a po pokazach widzowie mają okazję wziąć udział w spotkaniu z aktorami.

Edward Kabiesz

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.