Pół setki książek na beatyfikację

PAP |

publikacja 02.04.2011 10:35

Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II zainspirowała wydawców. Wśród około 50 nowych tytułów, które ukazały się od początku roku lub ukażą się w najbliższym czasie, są albumy, wspomnienia, biografie, książeczki dla dzieci, a także powieść.

Pół setki książek na beatyfikację Józef Wolny/Agencja GN Jan Paweł II w Żywcu 1995 roku

Wydawnictwo św. Stanisława BM, spadkobierca tekstów Karola Wojtyły, przygotowało w pierwszych miesiącach tego roku aż siedem nowych książek "papieskich". Wydawca szczególnie jest dumny z książki "Błogosławiony Jan Paweł II. Odpowiem na twoje pytania", której redaktorka - Małgorzata Pabis - "poszukuje odpowiedzi na najbardziej palące pytania dotyczące kondycji ludzkiej" - jak pisze wydawca - w encyklikach, przemówieniach i książkach Jana Pawła II.

Biały Kruk jest wydawcą największej ilości książek o Janie Pawle II - ma ich w swojej ofercie ponad 90. Najbardziej znane są albumy ze zdjęciami Adama Bujaka, który towarzyszył papieżowi w wielu pielgrzymkach. Właśnie albumowe wydanie prac tego krakowskiego fotografa to najnowsza propozycja oficyny: tom "Błogosławiony Jan Paweł II. Przyjaciel dzieci" zbiera fotografie Jana Pawła II z najmłodszymi wiernymi.

Znak na beatyfikację przygotował kilka wznowień, a także eseje Leszka Kołakowskiego, w których filozof pisał nie tylko o wizji Kościoła Jana Pawła II, ale też o samym papieżu. To jednak nie wszystko - w kwietniu ukaże się też powieść o życiu Jana Pawła II, autorstwa Pawła Zuchniewicza, zatytułowana "Papież z Polski. Nasz święty". Z kolei wydawnictwo WAM przygotowało publikację "Błogosławiony Jan Paweł II. Historia życia" Joanny Wilkońskiej. To historia życia Ojca Świętego przeplatana jego osobistymi wspomnieniami i wspomnieniami przyjaciół oraz współpracowników.

Świat Książki kontynuuje rozpoczętą na początku roku publikację biografii Jana Pawła II pióra wieloletniego korespondenta polskich mediów w Watykanie, Jacka Moskwy, zatytułowanej "Droga Karola Wojtyły". W kwietniu ukaże się trzeci tom tej monumentalnej, zaplanowanej na pięć tomów pracy. Tom trzeci nosi tytuł "W trzecie tysiąclecie 1990-1998" i opowiada m.in. o pierwszej w historii oficjalnej wizycie głowy państwa polskiego - prezydenta Lecha Wałęsy - w Watykanie i o pielgrzymce Jana Pawła II na Kubę. Inna nowość Świata Książki to album "Jan Paweł Wielki 1920-2005" zawierający fotografie Gianniego Giansanti, dokumentujące dwadzieścia sześć lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Edycja św. Pawła proponuje kolejny tom z serii przewodników po ulubionych przez Karola Wojtyłę - zawołanego turystę - trasach. Tym razem w serii "Szlaki papieskie" ukazuje się tom "Orawa, Spisz, Pieniny". Znajdziemy tu nie tylko opisy szlaków turystycznych, ale także wspomnienia o polskim oraz papieżu, świadectwa jego przyjaciół i osób, które spotykał na szlakach swoich wędrówek oraz niepublikowane dotąd fotografie. Wśród nowości wydawnictwa M można znaleźć m.in. książkę "Jan Paweł Wielki. Droga do świętości" Mieczysława Malińskiego, przyjaciela Jana Pawła II z czasów młodości, a także "Bł. Jan Paweł II. Papież wysłuchanych modlitw" Franco Bucarelliego, który zebrał opowieści o cudach związanych z osobą polskiego papieża. Publikacja powstała na podstawie świadectw kardynałów, postulatora procesu beatyfikacyjnego, ale przede wszystkim - wiernych. Podobny charakter ma książka "Nasz Papież. Świadkowie świętości Jana Pawła II" Aleksandry Zapotoczny (Edycja św. Pawła).

Prószyński i S-ka proponuje trzeci tom serii "Lolek, Wujek Karol, biskup Wojtyła. Polskie lata Papieża" Pawła Zuchniewicza, beletryzowanej biografii Jana Pawła II opartej na dokumentach z epoki, relacjach świadków i wspomnieniach samego bohatera. Trzeci tom zatytułowany jest "Habemus papam" i opowiada o latach biskupiej pracy papieża, która poprzedziła przyjęcie godności Biskupa Rzymu oraz o samym wyborze.

"Nieznane oblicze pontyfikatu" Grzegorza Polaka (Wydawnictwo M) przedstawia relacje Jana Pawła II z kościołem greckokatolickim oraz starokatolickim. Ten sam autor przygotował książkę "Jan Paweł II. Historie męskich przyjaźni" (Centrum Myśli Jana Pawła II), gdzie przypomina sylwetki zwyczajnych i niezwykłych kolegów, przyjaciół, mentorów Karola Wojtyły, ludzi, którzy wywarli wpływ na jego wybory życiowe, myślenie, formację intelektualną i moralną.

Z pełną ofertą nowości wydawniczych o Janie Pawle II będzie można się zapoznać podczas XVII Targów Książki Katolickiej, które odbywać się będą od 8 do 10 kwietnia w warszawskich Arkadach Kubickiego. Temat przewodni tegorocznych targów brzmi: "Błogosławiony Jan Paweł II - osoba, życie, działalność, świadectwo".