Różewicz w Porcie

Szymon Babuchowski

Foto Gość |

publikacja 04.04.2011 21:21

Tadeusz Różewicz, obchodzący w tym roku 90. urodziny, będzie głównym bohaterem tegorocznego Portu Wrocław.

Różewicz w Porcie Grzegorz Michałowski/PAP Czy rzeczywiście to Tadeusz Różewicz, burzący rytm poezji, ustanowił kanon języka współczesnej liryki?

Jeden z największych festiwali literackich w Polsce rusza już po raz szesnasty. Port Wrocław potrwa od 8 do 10 kwietnia, z czego pierwszy dzień w całości został poświęcony Różewiczowi. Festiwal rozpocznie się otwarciem wystawy rękopisów „Kartoteka: reprint”, przygotowanej wspólnie przez Biuro Literackie i Instytut Grotowskiego. W wydanym z tej okazji skoroszycie, zawierającym dwa warianty słynnego dramatu, znajdują się jeszcze inne rarytasy: wykaz zadań poetyckich, sporządzony przez samego autora, oraz zapis jego spotkania z matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Tego samego dnia zostanie zaprezentowana niecodzienna antologia, w której ponad dwudziestu poetów, na co dzień prezentujących różne style, interpretuje wybrane liryki autora „Niepokoju”. Tych samych poetów będziemy mogli zobaczyć w filmie „Dorzecze Różewicza”, w reżyserii Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, zawierającym również mało znane archiwalne nagrania z udziałem Tadeusza Różewicza. Po filmie organizatorzy zapraszają na dyskusję pod prowokacyjnym tytułem „Czy Nobel zasłużył na Różewicza?”, w której udział wezmą krytycy: Justyna Sobolewska, Jan Stolarczyk i Piotr Śliwiński.

Czy rzeczywiście Różewicz, burzący rytm poezji, jest „najważniejszym fundatorem dyskursu poetyckiego w XX wieku”, jak chce poetka Joanna Mueller? Czy może pojawiła się już silna, antyróżewiczowska dykcja? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji. Całość uzupełni prezentacja filmów zakwalifikowanych do konkursu „Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza” i wyłonienie laureatów. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Także kolejne dni festiwalu zapowiadają się ciekawie. W czytaniu wierszy wezmą udział m.in. poeci latyno-amerykańscy (José Ángela Leyva, Eduardo Lizalde i Ambar Past) oraz brytyjscy (Michael Longley, Brian Patten). Jak zwykle będzie też trochę awangardowej muzyki. Zadbają o to formacje: Entertainment For The Braindead, Indigo Tree, João i Vuk. Imprezy odbywają się w Studiu na Grobli Instytutu Grotowskiego. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.biuroliterackie.pl