Ojcze święty, czym jest miłość? Serial dokumentalny z papieżem w roli głównej

GN 23/2023 |

publikacja 08.06.2023 00:00

„Opowieści pokolenia z papieżem Franciszkiem” to znakomity, inspirujący dokument z papieżem w roli głównej.

Papież Franciszek dzieli się z widzami swoimi przemyśleniami na temat miłości, marzeń, zmagań z przeciwnościami i pracy. netflix Papież Franciszek dzieli się z widzami swoimi przemyśleniami na temat miłości, marzeń, zmagań z przeciwnościami i pracy.

To tak jakbyś spytał, czym jest powietrze… – odpowiada papież Franciszek na tytułowe pytanie zadane przez realizatora dokumentu. W czteroodcinkowym serialu dokumentalnym, opartym na wydanej również u nas książce „Dzielenie się mądrością czasu”, papież dzieli się z widzami swoimi przemyśleniami na temat miłości, marzeń, zmagań z przeciwnościami i pracy. Każdy z odcinków stanowi osobną całość i w każdym papież prezentuje swój punkt widzenia na dany temat. „Czym jest miłość?”, „Czy Ojciec Święty lubił tango?”, „Kochałeś swoją babcię?”, „Jakie były z nią relacje?” – to tylko nieliczne z zadawanych Franciszkowi pytań. Jego wypowiedzi stają się w filmie pretekstem do przedstawienia relacji ludzi, którzy opowiadają swoje nieraz dramatyczne historie związane z tematem odcinka. Wszystkich łączy jedno. Są po siedemdziesiątce, co pozwala im spojrzeć na swoje życie z pewnej perspektywy. Przeżyli dobre i złe chwile, a to, czego doświadczyli, może stać się dla młodych ludzi cenną wskazówką, jak żyć i unikać błędów. Warto zaznaczyć, że wywiady z nimi przeprowadzali młodzi filmowcy przed trzydziestką. Najciekawszymi z odcinków serialu są, jak się wydaje, pierwszy – poświęcony miłości i ostatni – poruszający temat pracy.

Przed kamerą stanęły osoby znane, np. Martin Scorsese, jak i mniej znane, reprezentujące różne społeczności z całego świata. „Żałuję, że nie miałem czasu zajmować się córkami, gdy byłem młodszy, moją obsesją było kręcenie filmów. Po pięćdziesiątce wszystko się zmienia…” – mówi przed kamerą Martin Scorsese. Reżyser wystąpił w filmie wraz z najmłodszą córką, przyznając, że rodzina jest w życiu najważniejsza. Z kolei Estela Barnes de Carlotto, ponad 90-letnia Argentynka, opowiada o tragedii, jaką była śmierć jej córki zamordowanej w więzieniu przez juntę wojskową w 1978 roku. Córka przed zabójstwem urodziła dziecko. Estela Carlotto poszukiwała wnuka przez kilkadziesiąt lat.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.