Zwrot ku historii

GN 31/2023 |

publikacja 03.08.2023 00:00

Czy nowe seriale historyczne TVP wzbudzą zainteresowanie widzów?

W serialu „Niepewność” w roli Mickiewicza wystąpił Nikodem Rozbicki, a Marylę Wereszczakównę zagrała Aleksandra Piotrowska. TVP W serialu „Niepewność” w roli Mickiewicza wystąpił Nikodem Rozbicki, a Marylę Wereszczakównę zagrała Aleksandra Piotrowska.

Telewizja Polska poszła za ciosem i po udanym „Domu pod Dwoma Orłami” Waldemara Krzystka i „Polowaniu na ćmy” Michała Rogalskiego, które ma mieć swoją kontynuację, realizuje kolejne seriale historyczne.

Trwają prace nad „Niepewnością” Waldemara Szarka. Serial opowiada historię młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Ślady tej niespełnionej miłości znaleźć można w wierszach Mickiewicza, w tym „Do M…” i „Do przyjaciół”, który stanowi wstęp do ballady „To lubię”. Historia rozgrywa się na tle wydarzeń politycznych w pierwszych latach Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I. Zdjęcia do filmu powstają w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Pałacu w Śmiełowie, a także dworku w Turowej Woli. Dworek był już wcześniej wykorzystywany przez polskich filmowców, kręcono tu zdjęcia do wielu filmów, m.in. do „Nad Niemnem”, „Pana Tadeusza” i „Panny z mokrą głową”. W postać młodego Mickiewicza wcieli się Nikodem Rozbicki, w serialu zagrają też m.in. Aleksandra Piotrowska, Adrian Zaremba i Marek Kalita.

Równolegle Krzysztof Lang realizuje 13-odcinkowy serial historyczno-obyczajowy „Matylda”, którego akcja rozgrywa się na Lubelszczyźnie, piętnaście lat po powstaniu styczniowym. Powstanie wywarło ogromny wpływ na losy bohaterów. Oddział dowodzony przez Tadeusza Bilińskiego, ojca tytułowej bohaterki, został zdradzony przez Maurycego Rubina, a następnie zdziesiątkowany przez Rosjan. Tadeusza Bilińskiego zesłano na Sybir, a jego córka żyje w przeświadczeniu, że jest sierotą. Serial realizowany jest z dużym rozmachem, a w roli buntowniczej tytułowej bohaterki zobaczymy Marię Kowalską.

Natomiast już jesienią będzie można obejrzeć serialową ekranizację „Dewajtisu”, najbardziej znanej powieści Marii Rodziewiczówny. Dewajtis, tytułowy dąb, staje się w powieści symbolem wiecznego trwania, niezniszczalności i tradycji wiążących mieszkańców z ziemią ojczystą. W siedmiu odcinkach serialu Filipa Zylbera splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. W roli Marka Czertwana, głównego bohatera, wystąpi Karol Dziuba.

Edward Kabiesz

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.