Powstanie Wydziału Teologicznego UŚ poprzedziła długa i wyboista droga. Ta książka przybliża jej historię

Krystyna Heska-Kwaśniewicz

GN 36/2023 |

publikacja 07.09.2023 00:00

Studentom Uniwersytetu Śląskiego istnienie Wydziału Teologicznego wydaje się czymś oczywistym, a świetna biblioteka i ładny, nowoczesny budynek budzą podziw. Mało kto z nich ma jednak świadomość, jak długa i wyboista była droga do tego celu.

Otwarcie gmachu Wydziału Teologicznego w 2004 r. Od lewej kard. Zenon Grocholewski i abp Damian Zimoń. Henryk Przondziono /Foto Gość Otwarcie gmachu Wydziału Teologicznego w 2004 r. Od lewej kard. Zenon Grocholewski i abp Damian Zimoń.

Dlatego z radością należy powitać opracowanie prof. Lucyny Sadzikowskiej o dziejach powstania wydziału. Książka składa się z części opisowej i dokumentów ułożonych chronologicznie, a także z wywiadów i wybranej publicystyki. Szczególne uznanie budzi wybór dokumentów składających się na pasjonującą opowieść o idei, ludziach i procesie powstawania Wydziału Teologicznego. Poznajemy najpierw zamysł, dostrzeżenie narastającej potrzeby środowiska, potem konkretne posunięcia. Racje, dla których w Katowicach na planowanym uniwersytecie powinien powstać Wydział Teologiczny, już w 1945 r. określił ks. dr Stanisław Maśliński. Także w roku 1968 bp Herbert Bednorz marzył, że kiedyś przyjdzie czas dla urzeczywistnienia tej idei. Nadchodzące lata miały jednak nie sprzyjać takim decyzjom. Dlatego zaskoczeniem może być postawa rektora Sędzimira Klimaszewskiego, raczej kojarzonego z PZPR-em, który w roku 1990 w piśmie do abp. Damiana Zimonia proponował rozważenie wspólnych działań zmierzających do powołania Wydziału Teologicznego, by wyjść „naprzeciw potrzebom kultury polskiej w procesie demokratyzacji życia narodowego”.

I znów minęło 10 lat, a potem sprawy ruszyły lawinowo, angażując wielką ilość światłych umysłów. Z materiałów pięknie wyłania się sylwetka ks. prof. Wincentego Myszora, pierwszego dziekana wydziału, wybitnego uczonego o europejskim znaczeniu, patrologa i znawcy literatury starochrześcijańskiej, a przy tym świetnego dyplomaty. Napięcie wzrasta, im bliżej roku 2000, w którym Stolica Apostolska wydaje zgodę na powołanie wydziału. Całość wieńczy pierwsza inauguracja we własnym gmachu w roku 2004.

Komplementarne wobec dokumentów są wywiady przeprowadzone przez prof. Sadzikowską z osobami zaangażowanymi w tworzenie wydziału oraz wybrane teksty prasowe z lat jego powstawania. Rozmówcy mówią różnymi głosami, mają inną optykę, ale słychać tu umiejętność dialogu, której można się uczyć w każdym czasie. Mocna i cenna pozycja.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.