Vademecum umierania

Ilona Lorenz

GN 44/2023 |

publikacja 02.11.2023 00:00

Nie jest łatwo mówić o śmierci, zwłaszcza w kontekście odejścia bliskiej osoby.

ks. Piotr Śliżewski Śmierć. Nowy początek Wydawnictwo eSPe Kraków 2023 ss. 176 ks. Piotr Śliżewski Śmierć. Nowy początek Wydawnictwo eSPe Kraków 2023 ss. 176

Zapewne też niewielu uczestników liturgii pogrzebowej zastanawia się w trakcie trwania uroczystości nad znaczeniem jej poszczególnych elementów. Jak pisze autor, „śmierć zawsze przychodzi nie w porę”, jednak trzeba pamiętać, że jest sprawiedliwa i nie ominie nikogo (chyba że dożyjemy powtórnego przyjścia Chrystusa). Warto więc do tej chwili dobrze się przygotować. W opartej na własnych doświadczeniach ze śmiercią książce ks. Piotr Śliżewski wyjaśnia, jak po chrześcijańsku pamiętać o zmarłym. Podkreśla, że śmierć nie jest końcem, ale przemianą. Śmierć przeżywaną z perspektywy wiary chrześcijańskiej porównuje do porodu oraz do przekształcania się gąsienicy w motyla. Autor zauważa, że zmienia się nie tylko sytuacja zmarłej osoby, ale również żałobników. Śmierć bliskich powinna być okazją do naszej własnej przemiany i zerwania „romansu z grzechem”.

W tej dającej nadzieję i ukojenie bólu publikacji autor nie tylko szczegółowo omawia cztery rzeczy ostateczne, ale też przytacza i objaśnia teksty z liturgii żałobnej, dzięki czemu pomaga świadomie przeżyć pogrzeb. Założyciel portalu gregorianka.pl porusza także temat kremacji ciała i odprawiania Mszy gregoriańskich oraz tłumaczy, czym są odpusty, instruując, jak możemy je uzyskać i dlaczego warto podjąć trud modlitwy za zmarłych. Rozważania buduje wokół licznych fragmentów Pisma Świętego i cytatów z Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.