Premiera opery o Janie Pawle II

PAP |

publikacja 12.06.2011 19:40

Owacjami i łzami wzruszenia zakończyła się w niedzielę w Zakopanem premiera opery góralskiej "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu", opowiadającej o pielgrzymkach papieża pod Tatry i jego związkach z góralami.

Premiera opery o Janie Pawle II Grzegorz Momot/pap Forma widowiska zbliżona jest do opery - są partie śpiewane solo, są również partie wykonywane przez chór. Autorem libretta jest poeta z Poronina, Franciszek Łojas Kośla

Operę o Janie Pawle II oglądał w Zakopanem m.in. kar. Stanisław Dziwisz, który dziękował góralom za przygotowanie widowiska. "Razem obchodzimy dziękczynienie, pamięć i miłość do ojca świętego, który kochał góry i ludzi gór. Mówił o tym wielokrotnie także i w Zakopanem" - powiedział kard. Dziwisz.

Kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do górali: "Na Was zawsze mogę liczyć". "I rzeczywiście, nie przeliczył się" - podsumował kard. Dziwisz.

Jak dodał, dziedzictwo Jana Pawła II jest ogromne, co wyraża również niedzielna premiera opery. Na scenie kina "Sokół" wystąpiło około 130 amatorów - góralskich śpiewaków i muzykantów z Podhala.

Jak powiedział PAP wicestarosta tatrzański, Andrzej Skupień, "Jan Paweł II napominał górali, aby dbać o kulturę, a tworzenie opery jest również wypełnianiem jego przesłania".

Operę "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" w czterech aktach przygotowały cztery grupy górali, z różnych podhalańskich wsi. Każda z grup była odpowiedzialna za realizację innego aktu sztuki, dlatego w poszczególnych scenach widzowie zobaczyli innych artystów.

Góralska opera rozpoczyna się od momentu wyboru Polaka na Stolicę Piotrową i reakcjach górali na tę wieść. Kolejne akty sztuki mówią o pielgrzymkach papieża pod Tatry, o życiu Wielkiego Polaka w Watykanie i jego związkach z góralami. Operowym śpiewom towarzyszy mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrali bez partytury - ze słuchu.

Po zakopiańskiej premierze opery o Janie Pawle II, zaplanowano występ w Nowym Targu, a w sierpniu w Ludźmierzu. Jak zapewniają organizatorzy, zaproszenia do wystawienia opery napływają również z innych miast w całej Polsce, a także ze Stanów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą wystawienia opery o Janie Pawle II jest pochodzący z Podhala, a obecnie pracujący w Watykanie ks. Władysław Marian Zarębczan - wykładowca, dziennikarz, publicysta, kierownik archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina. Operę o papieżu-Polaku reżyseruje znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka. Autorką scenografii jest Ewa Dyakowska-Berbeka, artystka z teatru im. Witkacego w Zakopanem.

"Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów - górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była "Jadwisia spod regli" autorstwa Juliana Reimschlussela, zaprezentowana w 1963 roku. W 2009 roku górale wystawili operę "Naski Świat".

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.