Toruń: Powstaje Centrum Dialogu im. Jana Pawła II

PAP |

publikacja 28.06.2011 17:39

Kamień węgielny, przywieziony z bazyliki św. Piotra, wmurowano w ścianę Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, powstającego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Warta 25 mln. zł inwestycja powstaje dzięki wsparciu funduszy unijnych i miasta

"Kamień węgielny do toruńskiego centrum został specjalnie przywieziony do Torunia z bazyliki św. Piotra w Rzymie. Wraz z nim zamurowano metalową tubę, zawierającą akt erekcyjny, współczesne monety, w tym trzy denary toruńskie, monetę upamiętniającą beatyfikację Jana Pawła II, a także zdjęcie tegorocznych neoprezbiterów" - poinformowała we wtorek Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Centrum Dialogu ma służyć m.in. organizacji debat Colloquia Torunensia, corocznych spotkań nawiązujących do słynnego Colloquium Charitativum ("Rozmowy Braterskiej"), czyli dysputy katolików i protestantów w XVII wieku. Przyjeżdżają na nie do Torunia wybitni goście z całego świata: dostojnicy kościelni, profesorowie teologii, filozofii i nauk społecznych.

"Dotąd w naszym mieście odbyło się 15 takich spotkań, współorganizowanych przez kurię, miasto i UMK. Brali w nich udział m.in. abp Henryk Muszyński i prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Ostatnie debaty organizowane były na Zamku Bierzgłowskim oraz w Dworze Artusa" - dodała rzeczniczka.

Autorem koncepcji architektonicznej obiektu jest arch. Andrzej Ryczek, a kompleksowy projekt wykonał arch. Aleksander Furmanek wraz z zespołem projektowym. W trzykondygnacyjnym gmachu o powierzchni 5 tys. m. kwadratowych znajdą się sale konferencyjne oraz biblioteka. W piwnicy będzie garaż podziemny, magazyny książek i czasopism oraz zaplecze techniczne. Na trzecim piętrze będzie część mieszkalna dla prelegentów, duża sala wielofunkcyjna i małe salki konferencyjne.

Biblioteka będzie miała charakter ogólnodostępny - będą z niej mogli korzystać wszyscy zainteresowani, szczególnie studenci teologii, filozofii, nauk pedagogicznych i społecznych oraz klerycy seminarium. Wśród 180 tys. woluminów, które trafią do biblioteki, znajdą się bogate zbiory książek, gromadzone przez lata przez ks. Biskupa Andrzeja Suskiego i ks. Sławomira Odera, postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Budowa Centrum Dialogu rozpoczęła się pod koniec 2010 r. i zgodnie z planem zakończy się w grudniu 2011 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 25 mln zł. W ramach partnerstwa, miasto dofinansuje inwestycję łączną kwotą 2,78 mln zł. 17 mln zł Diecezja Toruńska dostanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.