Dwa Brzegi tuż tuż

PAP |

publikacja 27.07.2011 07:17

Festiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w tym roku po raz piąty. Przez tydzień, podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będzie można obejrzeć m.in. retrospektywę włoskiego kina, filmy Andrzeja Kondratiuka oraz nieznane obrazy ze Zbigniewem Zamachowskim.

Grażyna Torbicka Grażyna Torbicka
Dyrektor artystyczna imprezy, podczas jej ubiegłorocznej edycji
Katarzyna Rainka/GN

5. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwać będzie od 30 lipca do 7 sierpnia. W tym czasie - obok projekcji filmów - odbędą się spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, spektakle i pokazy specjalne.

Imprezę otworzy zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes - film "Chłopak na rowerze" w reżyserii braci Dardenne. Na koncercie otwarcia natomiast, na zamku w Janowcu, zagra argentyński artysta Daniel Melingo.

"Jedną z ważniejszych dla mnie sekcji jest +Muzyka - moja miłość+. Pokazujemy tam filmy, w których muzyka lub muzyk jest jednym z bohaterów. Cykl ten otwieramy filmem dokumentalnym +Mama Afrika+, o afrykańskiej wokalistce Miriam Makeba, która walczyła o prawa społeczne i polityczne Afryki Południowej. Będzie to jedyny pokaz tego filmu w Polsce" - powiedziała PAP Life Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu. "W tym cyklu przypomnę także m.in. film, który jest dla mnie absolutnie kultowy, czyli +O Lucky Man+" - dodała Torbicka.

W Kazimierzu zaplanowano także retrospektywy. W tym roku będą to przede wszystkim włoskie filmy, bowiem 5. edycja upłynie pod hasłem "Viaggio In Italia", czyli "Podróż do Włoch". Jest to tytuł jednego z filmów Roberta Rosselliniego - głównego twórcy włoskiego neorealizmu, którego filmy będą pokazane w tym roku w Kazimierzu. "Rossellini rozpoczął włoski neorealizm filmami +Rzym miasto otwarte+ oraz +Paisa+. Między innymi te filmy pokażemy w ramach jego retrospektywy" - powiedziała PAP Torbicka.

Kolejna retrospektywa na Dwóch Brzegach to filmy Liliany Cavani. W ramach pokazów jej filmów przewidziano m.in. "Skórę" oraz "Nocnego portiera". "Filmy tej reżyserki pokazują wojnę i absurd, jaki niesie ze sobą każdy konflikt zbrojny" - powiedziała Torbicka.

Retrospektywę filmów Andrzeja Kondratiuka uroczyście otworzy jego wieloletnia aktorka Katarzyna Figura.

Do Kazimierza przyjedzie także Zbigniew Zamachowski, który w tym roku obchodzi 50. urodziny. Filmy z jego udziałem pokazane będą w sekcji "I Bóg stworzył aktora". "Pokażemy wybrane filmy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego i nie będą to te najbardziej znane. Będzie można zobaczyć także tytuły, w których zagrał za granicą, a których nigdy w Polsce nie było" - zapowiedziała Torbicka.

Na zaproszenie twórców festiwalu do Kazimierza przyjedzie także reżyser Grzegorz Królikiewicz, który spotka się z widownią w ramach cyklu "Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego". "To jest najbardziej niekonwencjonalny, bezkompromisowy i najbardziej intrygujący twórca w polskim kinie" - powiedziała o Królikiewiczu Torbicka.

Zapowiedziała także na Dwóch Brzegach wiele premier z różnych światowych festiwali oraz festiwalowe filmy mało znanych reżyserów. I tak jednym z ważnych pokazów będzie film "Porozmawiajmy o Kevinie" Lynne Ramsay. "Ten film był wydarzeniem na tegorocznym festiwalu w Cannes. To jest historia chłopca z zaburzeniami psychicznymi. To bardzo interesujący film" - oceniła Torbicka.

Jednak nie tylko filmy będą atrakcją tegorocznej imprezy. Do Kazimierza przybędzie wielu polskich i zagranicznych twórców. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Leszek Możdżer, Barbara Sass-Zdort, Anna Radwan, Antek Pawlicki, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Cristiano Barbarossa i Lynne Ramsay.

Widzowie i twórcy będą mogli oglądać filmy w zbudowanych na potrzeby festiwalu kinowych namiotach. Projekcje odbywać się będą w Dużym Kinie (namiot mieszczący 850 osób) oraz w Małym Kinie (250 miejsc) w Kazimierzu. Będzie także kino plenerowe. "Klimat tego festiwalu tworzą przede wszystkim pokazy na powietrzu. Wieczorne seanse na Małym Rynku w Kazimierzu są niesamowite" - zapewniła Torbicka.

Filmem zakończenia festiwalu będzie zdobywca Złotej Muszli na festiwalu w San Sebastian - film "Neds" Petera Mullana.