GOSC.PL |
publikacja 02.08.2011 06:15
Obrazy mistrzów malarstwa: El Greca, Goi, Ribery, Tycjana, Veronesa i Zurbarána, które należały do królów Hiszpanii, można już podziwiać na największej ekspozycji sztuki hiszpańskiej, jaką dotąd prezentowano w Polsce.
Grzegorz Kozakiewicz/GN
Na ten piękny portret „Matki Bożej z kądzielą” (1560–1570), pędzla Luisa de Moralesa, spoglądały często w pałacu królewskim w Madrycie oczy monarchów hiszpańskich
To jedna z najważniejszych wystaw, nie tylko w naszym muzeum, lecz także w muzealnictwie polskim w ogóle – podkreśla Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zrozumieć ducha
Zbroje i ozdobny hełm cesarza Karola V Habsburga, władcy imperium, nad którym „nie zachodziło słońce”, obrazy święte, przed którymi modlili się hiszpańscy monarchowie, malowidła, które zdobiły ściany ich pałaców, zbytkowne przedmioty, których używali na co dzień, pozwalają zrozumieć hiszpańskiego ducha lepiej niż przez uczone książki. Symbolem walecznej strony owego ducha są malowidła na skrzyni XIV-wiecznego szlachcica kastylijskiego, przedstawiające walkę rycerza chrześcijańskiego z muzułmańskim Maurem.
Jego religijną stronę pokazuje zaś najlepiej XVI-wieczny obraz pędzla sławnego El Greca „Adoracja Imienia Jezus (Alegoria Świętej Ligi)”. Do tej sfery odnoszą się również inne obrazy malarzy hiszpańskich, m.in. „Matka Boska z kądzielą” Moralesa, wstrząsająca w swojej wymowie „Medytacja św. Hieronima” Ribery, „Madonna ze śpiącym Dzieciątkiem” Cana czy „Ofiarowanie Maryi w świątyni” Zurbarána.
Gusta monarchów
Nie wszystkie obrazy wyszły jednak spod ręki rodzimych twórców. Monarchowie hiszpańscy mieli również upodobanie do malarzy z tzw. szkoły weneckiej. Stąd na krakowskiej wystawie możemy zobaczyć obrazy „Bóg Ojciec i Duch Święty” Paola Veronesa, „Ecce Homo” Tycjana czy „Złożenie Chrystusa do grobu” Tintoretta. Sprowadzali również malowidła i tkaniny flamandzkie, o czym świadczą choćby dzieła „Uczta w domu faryzeusza Szymona” Juana de Flandesa, „Martwa natura z owocami, małpą, wiewiórką i papugą arą” Jana van Kessela Starszego czy „Pejzaż wiejski” Jana Breughela Starszego.
Świadectwem tego, że monarchowie hiszpańscy lubili się otaczać pięknymi przedmiotami także na co dzień, są tkaniny ze scenkami rodzajowymi, projektowane przez sławnego malarza Goyę. Pokazano także jego obraz „Polowanie na odyńca”, który był projektem jednej z takich tkanin.
– Wystawa kreśli panoramę rozwoju różnych form artystycznych w Hiszpanii na przykładzie 100 starannie wybranych eksponatów, należących do hiszpańskiej kolekcji królewskiej. Bogactwo ilościowe i jakościowe oraz różnorodność dzieł sztuki przechowywanych w królewskich pałacach i klasztorach pozwalają prześledzić zmianę upodobań i gustów królewskiego dworu na przestrzeni lat – od XV aż do początków XX wieku, jego wpływ na resztę społeczeństwa oraz szczególne upodobanie do wybranych dzieł hiszpańskich i europejskich mistrzów - wyjaśnił Jose Gabriel Moja Valgañón, kurator krakowskiej ekspozycji.
Rewanż za polskie skarby
Polonikami wśród pokazanych na wystawie przedmiotów są m.in. namalowane w 1596 r. przez Marcina Kobera, malarza dworu polskiego, dwa portrety dzieci króla Zygmunta III Wazy - królewicza Władysława i królewny Anny Marii. Dzieci były wówczas bardzo małe (Władysław miał rok, Anna Maria - trzy lata), jednak przedstawiono je w zupełnie dorosłych, bogato zdobionych sukniach z kryzami. Dziecięce portrety siostrzeńców trafiły do Madrytu być może wraz z arcyksiężną Małgorzatą Habsburżanką, która poślubiła króla Hiszpanii Filipa III.
Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Korony Hiszpańskiej, którymi zarządza instytucja pod nazwą Patrimonio National de España (Dziedzictwo Narodowe Hiszpanii).
- Zajmujemy się opieką nad dobrami, które przez wieki nagromadzili hiszpańscy monarchowie. Są one stale udostępniane m.in. na wystawach i opisywane w wydawnictwach. Pod naszym zarządem jest 9 pałaców, 12 budynków klasztornych, 16 tys. hektarów parków, 60 ogrodów oraz kolekcje dzieł sztuki obejmujące 150 tys. obiektów. Co roku te miejsca odwiedzają 3 mln osób - opowiada Marina Delgado, rzeczniczka prasowa Patrimonio National.
Krakowska ekspozycja jest rewanżem za zorganizowaną w Pałacu Królewskim w Madrycie przez nasze Muzeum Narodowe wystawę „Polska. Skarby i kolekcje artystyczne, czyli Złote Czasy Rzeczypospolitej”.
Wystawę „Skarby Korony Hiszpańskiej” można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1) do 9 października.