• Leon X
    12.03.2012 21:05
    Leon X, łac. Leo X, wł. Giovanni di Lorenzo de' Medici (ur. 11 grudnia 1475 we Florencji, zm. 1 grudnia 1521 w Watykanie) − papież w okresie od 11 marca 1513 roku do śmierci.
    Młodszy syn władcy Florencji, Wawrzyńca Wspaniałego de' Medici, oraz Clarissy Orsini. Kardynałem został w wieku 13 lat. W młodości wiele podróżował i stykał się z wybitnymi osobistościami swojej epoki.
    Był, podobnie jak jego poprzednik Juliusz II, człowiekiem wykształconym i mecenasem sztuki. Za jego pontyfikatu wciąż trwały prace przy dekoracji Kaplicy Sykstyńskiej. Zatrudniał artystów takich jak Michał Anioł, Rafael Santi czy Donato Bramante.
    Zawiódł natomiast Leon X nadzieje zwolenników kościelnej reformy, która miała się dokonać podczas Soboru Laterańskiego V. Sobór ten, otwarty 1513 roku jeszcze przez Juliusza II, nie przyniósł żadnych istotnych owoców i zakończył się potępieniem przez Leona X koncyliaryzmu. Papież był krytykowany dodatkowo za luksusy, nepotyzm i przepych, jakim się otaczał. Taki stan rzeczy doprowadził do powstania na dworze papieskim silnej opozycji wewnętrznej, próbowano nawet papieża otruć.
    Za czasów Leona X doszło do znamiennego w skutki wystąpienia reformatora Kościoła, Marcina Lutra. W 1515 Leon X wznowił rozpisane na początku wieku przez Juliusza II odpusty, z których dochody przeznaczone były na budowę nowej Bazyliki świętego Piotra. Odpusty te wzbudziły dyskusje – jako szczególnie kontrowersyjny odbierany był zwłaszcza fakt, że Albrecht Brandenburski, arcybiskup Magdeburga, arcybiskup Moguncji oraz biskup Halberstadt w jednej osobie, który kupił sobie te urzędy kościelne za pieniądze i musiał w tym celu zaciągnąć kredyt wysokości 29 000 guldenów reńskich w złocie, teraz dostał od Leona X dochody z kazań odpustowych w celu zwrócenia bankowi Fuggerów zaciągniętej pożyczki. Wzbudziło to reakcję Lutra, z którego tezami papież nie chciał jednak dyskutować. W 1519 Luter zakwestionował magisterium papieża i wyłożył naukę reformacyjną. Leon X odpowiedział na to 15 czerwca 1520 bullą Exsurge Domine, w której zagroził Lutrowi ekskomuniką. Ponieważ Luter publicznie spalił papieską bullę, został ekskomunikowany 3 stycznia 1521 roku. W tym samym roku 1 grudnia papież zmarł, nie zdając sobie prawdopodobnie sprawy z doniosłości reformacji i wpływu, jaki wywrze nauka Lutra na dzieje Kościoła.
    Grobowiec papieża znajduje się w rzymskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny powyżej Minerwy.
    Był ostatnim papieżem niemającym święceń kapłańskich w chwili wyboru.
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości