Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy

Karykatura szybko się starzeje, więc naszym zadaniem jest zachowanie wiedzy o tym, czego w danym okresie historycznym dotykała - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Karykatury Elżbieta Laskowska. Wczoraj w Warszawie świętowano 40-lecie istnienia tej placówki.

"Ulubionym tematem karykaturzystów i rodzajem ich środowiska naturalnego jest polityka i sprawy społeczno-polityczne. Natomiast coraz częściej pojawia się również taki czysty żart, satyra, dowcip, anegdota. I myślę, że istnieje pewna równowaga pomiędzy tymi rodzajami rysunku satyrycznego" - powiedziała PAP Elżbieta Laskowska.

Jubileusz 40-lecia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego odbył się w poniedziałek w warszawskim Pałacu Prymasowskim. Z okazji tej rocznicy placówka przez cały rok będzie przypominać czołowe wydarzenia związane z instytucją od momentu jej powstania w 1978 roku, a także sylwetki najwybitniejszych karykaturzystów oraz rysowników satyrycznych.

Poniedziałkowemu wydarzeniu towarzyszyło otwarcie ekspozycji "Jacek Frąckiewicz. Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy", obejmującej rysunki i obrazy wybrane z najważniejszych cyklów tworzonych przez artystę, ukazując różne etapy i cechy jego twórczości.

Charakteryzują ją m.in. sylwetki o zaburzonych proporcjach, wyraziste, intensywne kolory oraz metaforyczne odniesienia. Odwiedzający ekspozycję zobaczą m.in. wizerunki półnagich kobiet o obfitych kształtach z cyklu "Baby plażowe" oraz prace Frąckiewicza poruszające tematykę polityczną, kulturalną i sportową.

Frąckiewicz urodził się 1964 r. W swej twórczości artystycznej zajmuje się malarstwem, grafiką, ilustracją, rysunkiem satyrycznym oraz ceramiką. Jako rysownik debiutował w tygodniku "Wprost" w 1992 r. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Inicjatywa Kulturalno-Artystyczna Regionu "IKAR".

Artysta jest także laureatem pierwszej nagrody ubiegłorocznej edycji konkursu "Cztery pory karykatury". Z kolei tegoroczną, pokonkursową ekspozycję "Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017/2018" również otwarto w poniedziałek.

Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt prac grafików, karykaturzystów i rysowników satyrycznych nagrodzonych i wyróżnionych przez jury w dwóch kategoriach - "Karykatura i satyra polityczno-społeczna" oraz "Humor i żart", reprezentujących różne style i techniki wykonania. Tegoroczni laureaci, którzy podczas otwarcia wystawy odebrali przyznane im nagrody, skupili się w tym roku na przedstawieniu najważniejszych wydarzeń w Polsce, m.in. wycinki w Puszczy Białowieskiej, reformy sądownictwa, obniżeniu wieku emerytalnego, dekomunizacji nazw ulic, a także tych, które głośnych echem odbiły się na całym świecie, m.in. akcji #MeToo.

Pierwszą z cyklu ekspozycję prezentującą prace znanych polskich karykaturzystów, otwarto 17 stycznia 1980 r. pod nazwą "Warszawa w karykaturze. Od Warsa i Sawy do Trasy Łazienkowskiej". Wystawę zorganizował założyciel i patron muzeum Eryk Lipiński, zwracając się o pomoc do dwustu kolegów z całej Polski zajmujących się tematami związanymi ze stolicą. Ostatecznie na ekspozycji znalazło się 70 prac znanych polskich karykaturzystów, m.in. Edwarda Ałaszewskiego, Juliana Bohdanowicza, Henryka Chmielewskiego, Antoniego Chodorowskiego i Andrzeja Mleczki. Prezentowano ją w salach Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, którego oddziałem było wówczas Muzeum Karykatury.

Jak podkreśliła Laskowska, "rok 1978 to już był czas poczucia zbliżającego się przełomu". "I rzeczywiście to, że muzeum powstało to był nie tylko zbieg pewnych okoliczności historycznych, ale przede wszystkim pasji i determinacji człowieka, który chciał do tego powstania doprowadzić, czyli Eryka Lipińskiego" - powiedziała.

Pytana o to, na ile rysunek satyryczny dzisiaj komentuje gwałtownie zmieniającą się rzeczywistość, dyrektor Muzeum Karykatury zaznaczyła, że "bardzo ważna jest znajomość kontekstu bądź też wydarzenia czy osoby, do której katykatura się odnosi". "Karykatura się dość szybko starzeje, więc zadaniem muzeum jest zachowanie wiedzy o tym, czego w danym czasie, w danym okresie historycznym dotykała i czym się zajmowała" - podkreśliła.

Wystawy "Jacek Frąckiewicz. Malowidła, rysowanki, pędzloruchy i inne fuchy" oraz "Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017/2018" oglądać można w Muzeum Karykatury od wtorku do 16 września.

Jubileuszowy rok Muzeum Karykatury objął swym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości