Bizancjum w centrum uwagi Luwru: Wschód u źródeł Zachodu

W Luwrze powstanie specjalny dział poświęcony Bizancjum i chrześcijanom wschodnim. Jego utworzenie zapowiedziała nowa dyrektor tego prestiżowego muzeum, Laurence des Cars. Wskazuje ona, że dziś nie wystarczy jedynie wystawiać eksponatów związanych ze światem bizantyńskim, trzeba go przede wszystkim na nowo tłumaczyć i przybliżać współczesnym odbiorcom.

„Nowa inicjatywa Luwru jest bardzo ważna, ponieważ współczesny człowiek niezainteresowany już studiami klasycznymi z coraz większym trudem rozumie Bizancjum. Naprawdę mało kto widzi jego wpływy we współczesnej sztuce, literaturze, teatrze czy nawet modzie, jak to miało miejsce w kolekcji Dolce e Gabana sprzed kilku lat, gdzie reprodukcje bizantyńskich mozaik zostały odtworzona na potrzeby szykownych ubrań” – mówi Radiu Watykańskiemu Ioanna Rapti, znawczyni historii i archeologii bizantyńskiej oraz chrześcijańskiego Wschodu z École pratique des hautes études.

„Powstanie nowego działu w Luwrze może być jedynie korzystne nie tylko dla chrześcijan Wschodu, ale także dla opinii publicznej i społeczeństwa zachodniego, które zostanie uświadomione o pluralizmie naszego świata i o naszej przeszłości. Ekspozycja w Luwrze nie uratuje chrześcijan Wschodu, których wytrwałość na przestrzeni wieków godna jest podziwu. Jestem jednak pewna, że ten dział, niezależnie od muzeograficznych i intelektualnych wyborów, które będą kierować wystawami, pozwoli nam wszystkim zrozumieć wielość i bogactwo średniowiecznego świata, znaczenie religii jako systemu myślowego, różnorodność kulturową i językową, a wreszcie pozwoli nam zrozumieć cały kanał transmisji myśli starożytnej i ewolucji świata, który ukształtował nowoczesne, zachodnie i europejskie społeczeństwo. To dziedzictwo jest lustrem, w którym nasze społeczeństwo widzi siebie i swoją przeszłość. Jest to niezwykle ważne dla naszego samookreślenia. Zachowanie, docenienie i zrozumienie dziedzictwa chrześcijan Wschodu służy także docenieniu i zrozumieniu naszej własnej inności”.

W Luwrze sztuka bizantyńska jest już szeroko obecna, ale trzeba jej świadomie szukać. Obecnie ma się zmienić pedagogika i estetyka ekspozycji, tak by lepiej pozwoliły one zaczerpnąć z niezwykle bogatego i wielorakiego bogactwa Bizancjum. Już wcześniej powstały w tym muzeum dwie, wyjątkowe i bardzo dobrze przyjęte, ekspozycje poświęcone Armenii i Świętej Rusi, a obecnie udostępniono sale dedykowane Egiptowi. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości