"Generacje" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny festiwal Łódź Czterech Kultur. W programie imprezy znajdą się wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych. Trzecia edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-22 września.
Od 2010 roku impreza zastępuje Festiwal Dialogu Czterech Kultur, ale nadal prezentuje kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską tworzące historię wielokulturowej Łodzi.
Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Generacje" i ma połączyć różne pokolenia, zarówno twórców, jak i odbiorców. "Mamy nadzieję, że tegoroczny program będzie nie tylko generacyjny z nazwy, ale także trafi do różnych pokoleń łodzian - tych starszych i tych najmłodszych i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie" - mówiła na konferencji prasowej dyrektor Festiwalu Joanna Podolska-Płocka.
Festiwal jest interdyscyplinarny i składa się z pięciu dziedzin: literatura, teatr, film, sztuki wizualne i muzyka.
W dziedzinie teatru i literatury zaplanowano projekt poświęcony postaci austriackiego pisarza Józefa Rotha, który w 1924 roku opisał łódzki Hotel Savoy w swojej pierwszej powieści pod tym samym tytułem.
Na projekt złożą się spotkania literackie, w tym z tłumaczami i badaczami prozy Rotha, czytanie fragmentów jego powieści i pokazy filmów na podstawie jego dzieł. W ramach festiwalu odbędzie się także premiera spektaklu "Hotel Savoy" w reż. Michała Zadary przygotowana wspólnie z Teatrem Nowym. Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą w przestrzeniach łódzkiego hotelu, który w tym roku obchodzi setną rocznicę istnienia.
Projekt filmowy "Max i Marcel" ma pokazać dorobek dwóch wybitnych twórców filmu dokumentalnego - ojca i syna - Maxa i Marcela Ophlsów. Wśród wydarzeń muzycznych znajdzie się koncert Kwartetu Czterech Kultur, w którym wystąpią muzycy z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji. Ma to być prolog większego projektu planowanego na lata 2013-2014 - stworzenia Orkiestry Czterech Kultur.
W programie tegorocznego koncertu znajdą się utwory kompozytorów XX-wiecznych, w tym Grażyny Bacewicz, Aleksandra Tansmana i Mieczysława Weinberga. "Projekt będzie bardzo interesujący, bo są to dzieła nie tak bardzo znane, ale zasługujące na poznania. Chcielibyśmy, żeby za rok ci artyści, którzy teraz tworzą kwartet byli liderami młodzieżowej orkiestry smyczkowej" - mówił kurator projektu muzycznego, Lech Dzierżanowski. W planach są koncerty Kwartetu Czterech Kultur w Rosji, Izraelu i w Berlinie.
Innym wydarzeniem muzycznym będzie koncert izraelskiego zespołu Minimal Compact. Będzie to jedyny występ tej formacji w tym roku w Europie. Zespół powstał w 1981 roku, a jego nagrania balansują między brytyjskim nastrojowym rockiem, folkiem i melodyjnym popem. W składzie zespołu jest, mająca łódzkie korzenie, Malka Spigel.
Facedebouc1
Minimal Compact - To Get Inside (1981)
W ramach wydarzeń z dziedziny sztuk wizualnych - których jednym z kuratorów jest prof. Józef Robakowski - zaplanowano trzy wystawy. Ekspozycję "Front Wschodni" przygotowaną przez Robakowskiego, a połączoną z prezentacją filmów o sztuce, "Ekspress Wschód" oraz wystawę "Dekonstrukcja utopii" Wojciecha Ledera.
Projekt - według organizatorów - ma pokazać jaki wpływ na sztukę i kulturę Łodzi miał przyjazd do miasta w latach 20. ub. wieku kilku awangardowych artystów z Rosji m.in. Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.
Organizatorem festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Budżet tegorocznej imprezy to ponad 800 tys. zł, z czego 750 tys. zł pochodzi z kasy miasta. Pozostała kwota to dotacje m.in. z ambasad: Niemiec, USA i Izraela.
Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.4kultury.pl.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.