Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu dedykowana będzie VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. Impreza odbędzie się w dniach 13-18 sierpnia w kościołach w Trzęsaczu (gmina Rewal) i Świnoujściu. Wystąpi ok. 170 wykonawców.
Program festiwalu, zaliczanego do najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce, zaprezentował na konferencji prasowej w Warszawie jego dyrektor prof. Bohdan Boguszewski.
"Tradycyjny urlop nad morzem, gdy w ciągu dnia wypoczywa się na plaży, warto połączyć z wieczornymi spotkaniami z kulturą wysoką. Nasze letnie koncerty zawsze przyciągały publiczność. Na festiwalu panuje wspaniała atmosfera" - podkreślił profesor... Tegoroczne koncerty odbywać się będą w dwóch kościołach: tradycyjnie w Kościele Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu i, po raz pierwszy, w Kościele pw. bł. Michała Kozala w Świnoujściu.
Pierwszego dnia festiwalu, 13 sierpnia, publiczność w Trzęsaczu wysłucha m.in. "Trzech utworów w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią skrzypek Bartłomiej Nizioł, organista Andrzej Mielewczyk i Orkiestra Academia, którą w 1992 r. założył prof. Boguszewski, nauczyciel akademicki i dyrygent.
14 sierpnia na koncercie w Trzęsaczu zaprezentują się organista Wacław Golonka, Poznański Kwintet Akordeonowy oraz Orkiestra Academia. W programie - m.in. Kantata na organy op. 26 i "Pieśni śpiewają" op. 67 Góreckiego.
15 sierpnia koncertów będzie można wysłuchać zarówno w Trzęsaczu, jak i Świnoujściu. W Trzęsaczu improwizacje organowe na tematy podane przez publiczność zaprezentuje organista Tomasz Adam Nowak. W Świnoujściu wystąpią z kolei organista Wolfgang Seifen z Niemiec, polska solistka Barbara Tritt (sopran) i Orkiestra Academia. Wykonana będzie III Symfonia Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op.36 Góreckiego.
"Concerto Notturno" autorstwa Mikołaja Góreckiego, syna Henryka Mikołaja Góreckiego - ten m.in. utwór wykonany zostanie 16 sierpnia w Trzęsaczu. Publiczności zaprezentują się skrzypaczka Patrycja Piekutowska, organista Vincent de Pol z Niemiec i Orkiestra Academia.
17 sierpnia w programie koncertu w Trzęsaczu będą m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego: I kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha" muzyka na Kwartet op. 62 oraz II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia" muzyka na Kwartet op. 64. Artyści, którzy wystąpią to Anna Leszczyńska - flet, Jakub Kościuszko - gitara, Szczeciński Kwartet Smyczkowy Vigoroso oraz Baltic Neopolis Quartet.
Ostatniego dnia imprezy koncert odbędzie się w Świnoujściu. Muzycy wykonają m.in. utwór Góreckiego "Beatus Vir" Psalm na baryton solo, chór mieszany i wielką orkiestrę. Wystąpią m.in. organista Tomasz Adam Nowak, śpiewak Leszek Skrla (baryton), Chór im. Prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Chór Amber Singers.
pajebau
Szeroka Woda - Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy, zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach. W 1958 r. debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", zwracając uwagę publiczności i krytyki, która uznała Góreckiego za jednego z najbardziej radykalnych, bezkompromisowych i awangardowych kompozytorów. W 1960 r. Górecki ukończył studia kompozytorskie z najwyższym wyróżnieniem w PWSM w Katowicach i wyjechał na studia podyplomowe do Paryża.
Następne lata przyniosły kolejne ważne utwory w dorobku Góreckiego, ugruntowujące jego międzynarodową pozycję jako jednego z najbardziej oryginalnych twórców lat sześćdziesiątych, kładącego podwaliny pod funkcjonujące w świecie muzycznym pojęcie "polskiej szkoły kompozytorskiej".
W 1965 r. artysta związał się z PWSM w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). Od 1968 r. był jej wykładowcą. W 1975 r. został rektorem tej uczelni, funkcję tę pełnił przez cztery lata.
Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia Pieśni żałosnych, dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 r. symfonia, po osiemnastu latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX w. W latach osiemdziesiątych Górecki zaczął tworzyć utwory sakralne, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. Rozpoczął współpracę z wybitnym amerykańskim Kronos Quartet.
Na koncerty w ramach ósmej edycji Sacrum Non Profanum obowiązywać będą bilety. Organizatorem festiwalu jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia, a jednym z patronów minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Jak zapowiedział prof. Boguszewski, kolejne edycje Sacrum Non Profanum dedykowane będą Krzysztofowi Pendereckiemu (2013) i Wojciechowi Kilarowi (2014).
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.