Siedem spektakli konkursowych weźmie udział w tegorocznym XVI Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia 2012 w Tarnowie, który odbędzie się na przełomie września i października w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego - poinformowała dyrekcja teatru.
Pięć spektakli konkursowych zostało wybranych spośród 70 zgłoszeń, które wpłynęły do teatru.
Będą to przedstawienia: "Marsz Polonia" Jerzego Pilcha w reżyserii Jacka Głomba z Teatru Powszechnego w Łodzi; "Klub Kawalerów" Michała Bałuckiego w reżyserii Łukasza Gajdzisa z Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy; "O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru IMKA w Warszawie.
Kolejne spektakle to "Mayday" Raya Cooneya w reżyserii Krystyny Jandy z Teatru Polonia w Warszawie i "Księżyc i magnolie" Rona Hutchinsona w reżyserii Macieja Englerta z Teatru Współczesnego w Warszawie.
"Spektakle te zostaną uzupełnione naszą premierą +Jednoręki ze Spokane+ Martina McDonagha w reżyserii Zbigniewa Brzozy oraz przedstawieniem zagranicznym. Publiczność uczestniczyć będzie również w imprezach towarzyszących oraz klubie festiwalowym" - powiedziała dyrektor artystyczna tarnowskiego teatru i Festiwalu Ewelina Pietrowiak.
Jak poinformował dyrektor organizacyjny festiwalu Rafał Balawejder, szczegółowy program Talii znany będzie w lipcu, a sprzedaż biletów zostanie uruchomiona w połowie sierpnia.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie odbywa się od 1995 roku. Nazwa festiwalu pochodzi od Talii - muzy komedii w mitologii greckiej. W ramach festiwalu przeprowadzany jest konkurs na najlepszą komedię, odbywa się także szereg imprez towarzyszących takich jak wystawy, koncerty, przeglądy kabaretowe czy spektakle pozakonkursowe. Zwycięzcę wyłania publiczność podczas głosowania.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.