Spoiwa Kultury

Około 30 wydarzeń w wykonaniu artystów pochodzących z 10 krajów Europy, Afryki i Azji znalazło się w programie festiwalu "Spoiwa Kultury", który zacznie się 4 lipca w Szczecinie.

Festiwal odbędzie się po raz trzynasty. Tegoroczna edycja stawia pytania o relacje między przestrzeniami miejskimi i rytmem życia mieszkańców a sztuką, która usiłuje wytrącić z nawyków i przyzwyczajeń.

Na festiwalu pojawi się m.in. niezależny Teatr Krepsko, którego działania określane są mianem teatru sytuacyjnego. W swoich spektaklach Krepsko posługuje się językiem teatru absurdu.

Wystąpi również francuski duet performerów "Etxea", czyli Frederic Etcheverry i Gloria Aras Gasent. W sferze ich zainteresowań jest tzw. interaktywny teatr tańca - ich działania charakteryzują się prostotą, kontaktem z publicznością, improwizacją i spontaniczną kompozycją. Duetowi zależy na stworzeniu sytuacji, w których aktorzy i publiczność spotykają się ze sobą we wspólnej przestrzeni. Ich "Exstrada", którą pokażą podczas festiwalu, to uliczne działanie zaburzające codzienną normalność i reguły zachowania w przestrzeni publicznej.

Jednym z gości będzie również rosyjski Teatr Akhe, łączący w swoich spektaklach happening, sztuki plastyczne, wideoart i fotografię. Często nazywany jest "rosyjskim teatrem inżynieryjnym" lub "teatrem optycznym". Sami określają siebie jako "operatorów przestrzeni scenicznej" - główną rolę w przedstawieniach odgrywa precyzyjnie wykreowana rzeczywistość. W Szczecinie zaprezentują spektakl "Gap Feeling".

Spoiwa Kultury to również koncerty, podczas festiwalu wystąpi m.in. grupa Tartit z Mali. Jej muzycy są Tuaregami - berberyjskimi nomadami zamieszkującymi Saharę. Wśród Tuaregów muzyka i poezja odgrywa ważną rolę - towarzyszy Ramadanowi, weselom, narodzinom, a nawet rozwodom. Teksty Tartit mówią o nadziei, pokoju i sile życia. Członkowie zespołu powołali także uznane przez ONZ stowarzyszenie, zajmujące się ochroną i rozpowszechnianiem muzyki i kultury Mali, a także działające na rzecz rozwoju szkolnictwa oraz poprawy ekonomicznej sytuacji kobiet.

Kolejnym zespołem jest Orekta Tx. To duet grający na podstawowym instrumencie wykorzystywanym w tradycyjnej, baskijskiej muzyce folkowej - txalaparta. Artyści wykonują na nim utwory sięgające do korzeni kultury baskijskiej, ale ocierają się w niektórych kompozycjach również o alternatywną muzykę. Muzycy współpracowali m.in. z Patem Methenym.

muzykatvp Oreka TX - Tutuezpata

Organizatorem Spoiw Kultury jest szczeciński Teatr Kana. Patronat honorowy nad festiwalem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości