Ponad 200 tancerzy z całego świata weźmie udział w XII Światowym Przeglądzie Folkloru "Integracje". Impreza rozpocznie się 13 sierpnia w Poznaniu i potrwa 7 dni.
Do Wielkopolski przyjadą zespoły z Kanady, Niemiec, Serbii, Słowacji i Rumunii. Polskę reprezentować będą dwie grupy taneczne: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz gospodarz przeglądu, Zespół Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego.
Dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Majchrowicz powiedział we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej, że celem przeglądu jest prezentacja w Polsce w atrakcyjny sposób folkloru z różnych stron świata.
"Tematem tegorocznego festiwalu będzie przenikanie. Chcemy pokazać, jak muzyka ludowa przenika do innych form muzycznych. Postaramy się pokazać publiczności, że muzyka ludowa ma wpływ na praktycznie każdy rodzaj muzyki" - powiedział. Ideą przeglądu jest umożliwianie kontaktu z kulturą ludową jak największej liczbie widzów, dlatego uczestnicy koncertują nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Wielkopolsce. W tym roku zespoły zaprezentują się poza stolicą regionu także w Swarzędzu, Lesznie i Wronkach. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny.
Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji, uczestnicy festiwalu przejdą pierwszego dnia wydarzenia w barwnym korowodzie przez centrum Poznania. Po raz drugi będzie miała miejsce "kolorowa tramwajada": ulicami miasta przejedzie zabytkowy tramwaj z artystami.
"Program festiwalu uatrakcyjnią prezentację sportów tradycyjnych. Na poznańskiej Malcie przedstawiane będą gry z różnych zakątków świata. Jak co roku odbędą się mistrzostwa gry w +pierścieniówkę+. Jest to najstarsza polska zabawa, która pochodzi z Kaszub" - powiedział Majchrowicz.
Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem finałowym pt. "Muzyka w folklorze świata", na placu przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu.
A tak było rok temu:
INTEGRATIONfestival
XII Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2012 - zapowiedź
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.