Amelka, Bóbr i Król na dachu

Tak właśnie brzmi tytuł najnowszej inscenizacji, nad którą zespół katowickich lalkarzy pracuje od połowy kwietnia. Premiera już jutro!

Reklama

Tekst wybitnego niemieckiego dramatopisarza, Tankreda Dorsta (znanego przede wszystkim z twórczości dla dorosłych), to poetycka baśń inicjacyjna powstała z inspiracji bajkami nadreńskimi Clemensa von Brentano. Uniwersalna historia poruszająca między innymi temat przyjaźni i życzliwości opowiada o przygodach małej dziewczynki, która podczas wyprawy przez magiczny Szepczący Las pokonać musi mnóstwo niebezpiecznych przeszkód, a równocześnie odkrywa podstawowe prawdy o sobie i otaczającym ją świecie.

Intryguje niezwykła wyobraźnia autora, jego surrealne poczucie humoru. Dramaturgia oparta jest na wędrówce, tajemnicy i przemianie. Każda z postaci  nosi w sobie jakąś zagadkę i nic nie jest takie, jakie się wydaje na początku.

Twórcy inscenizacji wykorzystują wprawdzie plan aktorski, ale to środki właściwe teatrowi lalek mają w tym widowisku przewagę; oglądamy lalki, maski i animowane formy.   

Sztukę w znakomitym tłumaczeniu Jacka St. Burasa reżyseruje Lech Chojnacki, scenografię zaprojektowała Anna Chadaj, muzyka jest dziełem Roberta Kanaana, a choreografia Eweliny Ciszewskiej.

Premierę prasową zaplanowano na 22 maja, ale tym razem świętować będziemy z Teatrem Ateneum aż 3 dni. Przewidziano bowiem również premierę otwartą, na którą bilety można było kupić w specjalnej, symbolicznej cenie 2,50 zł.

23 maja – w Dniu Teatru Publicznego (przypomnijmy, że rok 2015 jest rokiem jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce) – w prawie wszystkich teatrach w kraju odbędzie się akcja pn. „Bilet za 250 groszy”. Zaraz po niej – w niedzielę, 24 maja przedstawienie pokazane zostanie w ramach VIII Metropolitalnego Święta Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, SZTUKA, TEATR

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama