„Moonwalker”, a właściwie „Michael Jackson: Moonwalker”, to półtoragodzinny film muzyczny z 1988 roku, wyreżyserowany przez Jerry'ego Kramera, Colina Chilvers'a oraz Jima Blashfielda.
W filmie w roli głównej występuje oczywiście Michael Jackson. Na drugim planie pojawiają się zaś m. in. Joe Pesci, czy Sean Lennon - syn znanego muzyka Johna Lennona.
Fabuła, dzięki której cały obraz można uznać również za film przygodowy, została zrealizowany według scenariusza samego Jacksona. Całość przeplatana jest teledyskami powstałymi do albumu "Bad", fragmentami koncertów króla popu oraz rzadkimi ujęciami z jego młodych lat w The Jackson 5 i w The Jacksons... Film otwiera znakomity utwór „Man In The Mirror”. Teledysk do tej piosenki stanowi urywki z koncertów w ramach trasy “Bad Tour”. Między kolejnymi ujęciami Jacksona pojawiają się obrazy ludzi dotkniętych głodem i kataklizmami oraz takie znane postaci jak Martin Luter King, Matka Teresa z Kalkuty, Lech Wałęsa, Ronald Reagan, John F. Kennedy, Gandhi, James Carter, Desmond Tutu, John Lennon i Rosa Parks.
Utwór zawiera przesłanie dla tych, którzy chcą zmieniać świat, aby nie zapomnieli o tym, że jeśli chcą dokonać zmiany, muszą wpierw zacząć od tej osoby, którą widzą w lustrze, czyli od siebie samych. Po tym krótkim wstępie następuje retrospekcja do lat młodości Michaela Jacksona, składająca się z archiwalnych nagrań, zdjęć, symboli łączonych z jego osobą, jak i zestawienia fragmentów, wcześniejszych teledysków artysty. Jest to krótka biografia muzyka od jego narodzin w 1958 roku do powstania albumu „Bad”.
Dalsza część filmu zawiera sześć innych klipów, takich jak: "Badder" - parodia klipu "Bad" z udziałem dzieci, m.in. syna brata Michaela, Jermaine'a - Jermaine Jacksona II; "Speed Demon" – animowany klip stworzony na potrzeby filmu, czy "Leave Me Alone" - wideoklip ukazujący Michaela zmagającego się z mediami. Wykorzystano tutaj fragmenty filmów z udziałem wieloletniej przyjaciółki Jacksona, Elizabeth Taylor.
Obejrzeć możemy także "Smooth Criminal" - krótki film stylizowany na lata 30. To właśnie tutaj, Jackson po raz pierwszy wykonał tzw. skłon antygrawitacyjny. Aby tancerze mogli go wykonać, użyto do tego celu specjalnych linek, jednak "zrealizowanie" owego ruchu później na scenie było niemożliwe, dlatego Jackson wynalazł i opatentował w 1992 roku specjalne buty, które pozwalały na wykonanie skłonu.
Dwa kolejne utwory to "Come Together" - urywek ze specjalnego występu, nagranego na potrzeby "Moonwalkera". Jest to cover utworu zespołu The Beatles z 1969 roku oraz "The Moon Is Walking" – utwór męskiego chóru z Południowej Afryki, skrócony i wykonywany przez nich samych na potrzeby filmu, do którego klip nakręcony został w tym samym miejscu, co teledysk do „Smooth Criminal”.
„Moonwalker” jest pierwszym filmem, do którego realizacji wykorzystano telewizyjne wideoklipy. Jest to pierwsza próba przeniesienia ich na duży ekran i, jak się okazało, zakończona sukcesem. Ten pełen muzyki film to swoista podróż ukazująca geniusz Michaela Jacksona, który swoim kunsztem podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Można tu znaleźć elementy akcji, komedii, a nawet science fiction. Wszyscy pamiętają znakomite efekty specjalne w scenie, w której król popu zamienia się w robota, by chwilę potem odlecieć do gwiazd.
„Moonwalker” jest specyficznym dziełem, aczkolwiek stanowi znakomitą rozrywkę, ukazuje bowiem, jak zwinnym i pełnym wdzięku tancerzem, którego "nie trzymały się prawa fizyki", był Jackson i jak wielką charyzmę posiadał u szczytu swej kariery.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.