Boże Narodzenie bez granic

Wystawę szopek z różnych stron świata można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Znalazło się na niej blisko 60 stajenek pochodzących z różnych miejsc, wykonanych z rozmaitych materiałów od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Jest np. szopka w puzderku od pierścionka, w łupinie orzecha czy w tykwie, a nawet taka, gdzie Święta Rodzina umieszczona została w podziemiach kopalni.

Prezentowane są prace wykonane z witrażu, bambusa, gipsu, a nawet klocków lego. Figury świętych zrobione zostały ze sznurka, porcelany, ceramiki i najróżniejszych gatunków drewna, w tym z egzotycznej jakarandy. Ciekawym eksponatem jest klamra do damskiego paska również z motywami bożonarodzeniowymi.

Na wystawie można zobaczyć szopki z Japonii, Brazylii i różnych zakątków Afryki. Jej celem jest pokazanie różnic w stylu, kształcie, rozmiarze szopek oraz użytych materiałów.

Część wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej, takich jak mahoń, bambus, liście bananowca czy drewno jakarandy, inne z materiałów powszechnie dostępnych w wielu regionach świata, czyli porcelany, gliny, gipsu, papieru.

Na tegorocznej wystawie zestawione zostały szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.

Wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” można oglądać do 2 lutego w siedzibie Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości