25 czerwca wystartuje w Toruniu 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest, jeden z najpoważniejszych przeglądów światowego kina w Polsce
Wręczeniem Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą Jerzemu Stuhrowi oraz drugim w Europie pokazem odrestaurowanej kopii Mechanicznej Pomarańczy Stanleya Kubricka rozpocznie się w sobotę 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Wśród gości imprezy znaleźli się m.in. sześciokrotnie nominowany do Oscara irlandzki reżyser Jim Sheridan oraz zdobywca Nagrody Akademii Jiri Menzel.
W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną panoramy Nowego Kina Serbii i Młodego Kina Litewskiego, pierwsza polska retrospektywa brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych oraz przeglądy towarzyszące wizytom Jima Sheridana i Jiriego Menzla. Obydwaj reżyserzy odbiorą w Toruniu przyznane im przez Tofifest Specjalne Złote Anioły.
Specjalne miejsce zajmuje w programie Tofifest znakomity polski filmowiec Grzegorz Królikiewicz, któremu zostanie poświęcona najpełniejsza na polskich festiwalach filmowych retrospektywa. Wśród gości i jurorów festiwalu znajdą się też Robert Więckiewicz, Marta Żmuda -Trzebiatowska, Paweł Sala, Borys Lankosz, Włodzimierz Niderhaus, Tadeusz Sobolewski, Przemysław Wojcieszek i Krzysztof Zanussi.
W głównym konkursie On Air startuje osiem niepokornych, w większości premierowych, debiutów filmowych reprezentujących 10 krajów świata. Wśród nich Schastye moye/My Joy Sergeia Loznitsy (Ukraina-Niemcy-Holandia) będący przypowieścią o współczesnej Rosji, Siberia. Monamour w reżyserii Slavy Rossa reprezentujący Rosję, czy serbski Tilva Ros autorstwa Nikoli Razaica. W konkursie znajdzie się także obraz „Black Bloo” Miaoyan Zhang'a o procederze handlu krwią i epidemii AIDS w Chinach.W konkursie zobaczymy też reprezentantów Belgii, Iranu, Polski i Francji.
Twórcom wywodzącym się z ziemi rodzinnej Tofifest Kujaw i Pomorza festiwal wręcza nagrodę Flisaka. W tym roku trafi ona w ręce utalentowanego aktora Piotra Głowackiego (Oda do radości, Ukryci, Dom zły) i cenionego dokumentalisty Marcina Sautera (Na północ od Kalabrii, Kino objazdowe).
Wieczory na Tofifest można spędzać nie tylko w kameralnych kinach, w jakich odbywa się festiwal, ale także w kinie plenerowym Open Space, ulokowanym w fosie i murach toruńskiego zamku krzyżackiego. Festiwal zakończy się 1 lipca, a szczegóły można znaleźć na stronach www.tofifest.pl .
Jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat. Nie tylko z uwagi na „domieszkę” science-fiction.
Choć raczej należałoby napisać Jedermann – ze względu na pruską/niemiecką przeszłość regionu.
To już V edycja. Odbędzie się w Wiśle od 30 maja do 1 czerwca.
Liczba tych, którzy zarobili ponad 500 tys. zł, podwoiła się od 2021 r.
W programie m.in. nowe filmy Astera, Johansson i Łoźnicy. Nie zabraknie też polskich akcentów.