Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
W krakowskiej galerii Krypta U Pijarów otwarta została 16 kwietnia wystawa współcześnie malowanych ikon inspirowanych ikonami bizantyjskimi. Autorami są malarze i malarki należący do grupy Lumen.
W 550 rocznicę wydania w Krakowie pierwszego druku na ziemiach polskich w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się prezentacja publikacji na temat starodruków polskich od XV do XVII wieku. W jej trakcie można było zobaczyć starodruki ze zbiorów BJ.
Teresa i Andrzej Starmachowie, znani i cenieni historycy sztuki, galerzyści i kolekcjonerzy polskiej sztuki współczesnej, podarowali społeczeństwu Krakowa znaczną część swojej kolekcji. Zbiory trafiły do dwóch krakowskich placówek - Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Fotografii MUFO. Akty darowizny zostały podpisane 26 lutego w Pałacu Wielopolskich, siedzibie władz miasta Krakowa.
Wystawa "Krucyfiks" otwarta 16 lutego w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie prezentuje zdjęcia wykonane przez wybitnego fotografika Tomasza Sobeckiego. Ukazują przejmujące zbliżenia rzeźby Chrystusa na krzyżu, wiszącej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.
4 stycznia 2024 r. w podziemiach Zamku Królewskiego na Wawelu zostanie otwarta wystawa wystawa "Wawel podziemny. Lapidarium".
Szopkarze, przynoszący dziś swe dzieła na Rynek Główny w Krakowie, z powodu opadów śniegu musieli zrezygnować z tradycyjnej prezentacji na stopniach cokołu pomnika Adama Mickiewicza i chronili się pod arkadami Sukiennic.
550 lat temu Kasper Straube wydrukował kalendarz. Nazywał się "Almanach Cracoviense ad annum 1474" i znany jest też jako "Calendarium Cracoviense", jest jednostronnie zadrukowaną kartką o formacie o parę milimetrów większym od arkusza A4, bez widoczku Wawelu, bez portretu krakowianki, w dodatku po łacinie. W sumie nic ciekawego, a jednak bardzo ważnego.
Zwiedzający muzea będą mogli nie tylko zobaczyć, lecz także poczuć zapach dzieł sztuki. Jako pierwszy zbadano pod tym kątem znajdujący się w Muzeum Czartoryskich słynny obraz Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".
Od soboty 21 września w Zamku Królewskim na Wawelu można oglądać wystawę "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu". Wystawa jest wynikiem współpracy międzynarodowej pomiędzy Zamkiem Wawelskim, warszawskim Muzeum Narodowym i Państwowymi Zbiorami Sztuki w Dreźnie, które po raz kolejny udostępniły swoje niezwykłe zbiory dawnej siedzibie polskich monarchów.