Przegląd grup rodzinnych i przegląd "muzyk" rodzinnych to nowe kategorie XXVI Przednówka w Polanach, który odbył się w niedzielę 6 maja w Kościelisku.
O statuetkę "Bukowiańskiego Buka" będą rywalizować muzykanci i gawędziarze ludowi podczas rozpoczynających się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej Sabałowych Bajań.
Trwają XXIX Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Zespoły z różnych stron świata prezentują swoją kulturę w Lublinie i Nałęczowie.
Święcenie pokarmów na Podhalu w niektórych miejscowościach jest połączone z konkursem na przygotowanie dawnymi sposobami całej święconki. Tak było np. w Białym Dunajcu i Dzianiszu.
- Można powiedzieć, że dotychczasowa działalność artystyczna "Watry" sprawiła więcej na polu budowania pokoju między ludźmi niż niejedna konferencja naukowa - mówił 25 maja bp Tadeusz Lityński, podczas uroczystej Mszy św. z okazji półwiecza istnienia zespołu.
Warsztaty skrzypcowe, taneczne, plastyczne, a także koncerty, wystawy i pokazy filmów znajdą się w programie Festiwalu Galicja, którego pierwsza edycja rozpocznie się w piątek w Gnojnicy koło Ropczyc (Podkarpackie).
Korowód zespołów w Wiśle poprzedził inaugurację 52. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na pięciu estradach w różnych miejscowościach w ciągu 9 dni występować będzie 99 zespołów z całego świata.
Najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski z turoniami, gwiazdami i szopkami, a także najlepsi góralscy tancerze będą gościć od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie odbędzie się 42. Góralski Karnawał.
Ta plenerowa impreza, na którą co roku przybywają rzesze turystów, swoje tradycje wiąże z jarmarkami odbywającymi się w Nowym Targu - z woli króla Kazimierza Wielkiego - od czasów średniowiecznych.
Gimnazjaliści z Łowicza wystawili jasełka na podstawie scenariusza bp. Józefa Zawitkowskiego.