Park Historyczny "Trylogia"?

PAP |

publikacja 03.04.2012 07:21

Miejsca związane z losami bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza będzie można oglądać w parku historycznym, który do 2020 roku chcą zbudować władze Mielnika (Podlaskie). Koszt przedsięwzięcia i źródła finansowania nie są jeszcze znane.

Bohdan Chmielnicki Henryk Przondziono/Agencja GN Bohdan Chmielnicki
Popiersie z muzeum zamkowego w Zbarażu

W ubiegłym tygodniu w Białymstoku przedstawiono koncepcję Parku Historycznego "Trylogia". Przygotował ją zespół architektów z wydziału architektury Politechniki Białostockiej.

Jak poinformowała dr Halina Łapińska z Politechniki Białostockiej, park będzie zajmował ponad 21 ha. Powstanie na podstawie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, a także jej realizacji filmowych w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Scenografia ma nawiązywać do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na terenie parku znajdą się liczne budynki i miejsca związane z "Trylogią" oraz kilkadziesiąt tysięcy rekwizytów wykorzystanych w adaptacjach filmowych, które udało się pozyskać gminie Mielnik. Łapińska ujawniła, że kształt parku - nieregularny trapez - ma przypominać "uproszczone" granice XVII-wiecznej Polski.

Do parku będzie się wchodziło przez Bramę Zbaraską. Po jej przekroczeniu zwiedzający mają przenieść się do epoki, w której miały miejsce wydarzenia opisane przez Sienkiewicza. Tuż za bramą znajdą się "Dzikie Pola", gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie się można wybrać się np. do dworu Oleńki albo do wsi Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, czy do kresowej stanicy Chreptiów, gdzie komendantem był Wołodyjowski.

W zalesionej części parku znajdzie się tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można odwiedzić grób Wołodyjowskiego i zwiedzić chatę wiedźmy Horpyny.

Łapińska powiedziała, że zwiedzający park będą mogli zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi w XVII wieku, a w licznych pracowniach na jego terenie - podpatrzeć pracę różnych rzemieślników, a nawet sami będą mogli wykonać np. przedmioty z gliny. Można też tam będzie obejrzeć filmy, spróbować potraw kuchni staropolskiej, przenocować w jednej z chat z epoki.

Wójt gminy Mielnik Adam Tobota powiedział, że park ma powstać do 2020 roku. Obecnie opracowywany jest wstępny kosztorys. Zaznaczył, że gmina będzie się starała pozyskać środki w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Pierwszy projekt złożony w konkursie ma dotyczyć stanicy Chreptiowskiej. Tobota powiedział, że jeśli uda się pozyskać te fundusze, wtedy budowa ruszyłaby w przyszłym roku.

Jak powiedział jeden z pomysłodawców utworzenia parku, poseł PO Robert Tyszkiewicz, park "Trylogia" to duże przedsięwzięcie turystyczno-historyczne, pierwsze takie we wschodniej Polsce. Według niego, inwestycja będzie finansowana głównie ze środków unijnych.

Parlamentarzysta zapewnił, że będzie zabiegał, aby realizacja tego typu projektów, podnoszących atrakcyjność regionu, znalazła się wśród priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym na przyszłą perspektywę finansową na lata 2013-2020, a także w programie Rozwój Polski Wschodniej.