GOSC.PL |
publikacja 22.05.2012 08:38
Wszystko zaczęło się od spotkań z muzyką ludową i czytania baśni Gustawa Morcinka. Od trzech lat w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach regularnie odbywają się zajęcia poświęcone pielęgnowaniu regionalnych tradycji.
Archiwum MDK/GN
Danuta Ejmocka
Instruktor Śląskiego Teatru Obrzędowego, polonistka, jest jedną z prowadzących zajęcia
Łączy nas miłość do gwary śląskiej, tradycji regionu oraz bogatej kultury wokalnej naszych przodków – mówi wicedyrektor ośrodka Tadeusz Strassberger. W roku szkolnym 2009/2010 powstała inicjatywa pod nazwą „Spotkania z kulturą ludową”. Początkowo organizatorzy bali się małego zainteresowania. Stało się jednak inaczej. – Kalendarz spotkań jest wypełniony na pół roku do przodu – twierdzi szef placówki Piotr Pielka.
Też po naszymu
Propozycja Domu Kultury adresowana jest do szkół z terenu powiatu gliwickiego. Korzystają z niej jednak również uczniowie z ościennych gmin i powiatów.
– W naszych zajęciach warsztatowych uczestniczyły już dzieci z Zabrza oraz Rudy Śląskiej – wyjaśnia Danuta Ejmocka, instruktor Śląskiego Teatru Obrzędowego. – Kibicujemy różnym drużynom, ale na boisku kultury łączą nas jedna gwara i dziedzictwo naszego regionu, które traktujemy jako wspólne bogactwo – dodaje wicedyrektor.
Uczestnicy zajęć zbierają się w zaimprowizowanej sali tradycji. W czasie spotkania dzieci mogą wszystkiego dotknąć, przymierzyć tradycyjne stroje, jak również wziąć udział w symulowanym gotowaniu regionalnych potraw. – Przydałby się nam na zajęciach piec do wypiekania śląskich przysmaków – mówi pani Danuta. Wyposażenie sali wciąż upiększane jest nowymi eksponatami. – Jest szansa na prawdziwy kaflok – uśmiecha się dyrektor chętnie przyjmujący rekwizyty, które pomagają w prowadzeniu zajęć.
W czasie żywych lekcji instruktorzy nie tylko występują w strojach ludowych, ale wykonują również tradycyjne utwory muzyczne, zachęcając uczestników do śpiewu. – Godomy również po naszymu – wtrąca Piotr Pielka. Jak zauważają instruktorzy, uczniowie nie rozumieją wszystkiego, co dotyczy posługiwania się gwarą. Dzieci nie trzeba jednak zachęcać i z przyjemnością próbują swoich sił w godaniu.
Nie tylko o Śląsku
Typowa lekcja w Domu Kultury trwa około 120 minut. Nikt się jednak nie nudzi. Uczniowie, zachęceni do aktywnego uczestnictwa, nie mają czasu na nudę. Oferta ośrodka w związku z rosnącym zainteresowaniem została ostatnio poszerzona o dodatkowe zajęcia – o etosie pracy na Górnym Śląsku.
– Zajęcia zaczynamy od wyjaśnienia, że do trzech najważniejszych cech Ślązaka należy zaliczyć pobożność, pracowitość oraz praworządność – mówi prowadząca pani Danuta. W czasie lekcji prezentowane są śpiewy i tradycje związane z solidnością i sumiennością Górnoślązaków. – W przekazywaniu kultury wokalnej pomagają nam zbiory Oskara Kolberga i śląskiego społecznika Juliusza Rogera – dodaje jeden z instruktorów.
Oferta Domu Kultury nie ogranicza się wyłącznie do prezentowania dziedzictwa regionu. – W Gliwicach mieszka bardzo wielu przybyszów spoza Śląska. Pamiętając o tym, staramy się uwrażliwiać na piękno tradycji, które mieszkańcy regionu przywieźli na Śląsk ze swoich małych ojczyzn – uzupełnia wicedyrektor. Zajęcia każdorazowo poddawane są ocenie. Nauczyciele wypełniają przygotowany formularz, w którym opiniują pracę instruktorów. – Jesteśmy otwarci na nowe propozycje, wszystko z myślą o uczestnikach – dorzuca pani Ejmocka. Dzieci nie trzeba pytać o zdanie. Najlepszą recenzją jest zainteresowanie, jakie widać w czasie zajęć. – Uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni – mówi Iwona Pielka, pracownik SP nr 41 na gliwickim osiedlu Sikornik.
Jest i marzeniok
Tradycja górnośląska byłaby niepełna, gdyby pominąć pielęgnowanie pobożności ludowej. Instruktorzy gliwickiego MDK-u starają się o tym pamiętać, kiedy opowiadają o tradycji śląskich pucheroków, topieniu marzenioka czy tradycji Fakli ze Stanicy. W czasie zajęć przypominają, że przeżywanie na Górnym Śląsku tradycji postnych, obrzędowości Wielkiego Tygodnia czy wreszcie zwyczajów bożonarodzeniowych od zawsze wiązało się z przywiązaniem Ślązaków do Kościoła.
Spotkania z kulturą ludową
MDK zaprasza szkoły do uczestnictwa w zajęciach z żywych lekcji tradycji. Zgłoszenia chętnych do udziału w spotkaniach przyjmowane są telefonicznie: (32) 232 69 54, (32) 231 80 62 lub (32) 230 14 70. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek, środę i czwartek.