Wędrówki ks. Horaka

Wiara.pl

publikacja 04.10.2012 06:30

Poznaj historię ziemi na której nakładały się na siebie różne warstwy etnicz­ne – śląska, morawska, czeska, niemiecka (au­striacka), polska, żydowska.

Ks. Tomasz Horak w akcji   Krzysztof Sentyrz/GN Ks. Tomasz Horak w akcji
Salwa ku czci Jana Pawła II
Poniżej wszystkie odcinki tegorocznego cyklu, w ramach którego ks. Tomasz Horak oprowadzał nas m.in. po Opawie, Krnovie, Biskupiej Kopie, Javorniku, a także innych miejscowościach Czeskiego Śląska i nie tylko:

***

Przy okazji polecamy także nowy - tym razem telewizyjny - cykl "Hranice bez hranic – Bez granic".

To wspólny projekt TVP Wrocław i ostrawskiego oddziału Telewizji Czeskiej. Jego celem jest zaprezentowanie 16 subregionów pogranicza polsko-czeskiego. Jak piszą autorzy cyklu "długa na ponad 700 kilometrów granica zmienia się od 1989 roku, a na okalających ją terenach zaczyna budzić się życie. Pracuje na to wiele osób, które sięgają do tradycji danego regionu, czy też odnawiają zabytki".

Ważna jest "wzajemna współpraca, inspiracja i motywacja, która naszym zdaniem, gwarantuje wzajemne porozumienie, zarówno w pracy jak i w relacjach międzyludzkich, na przekór granicy" - czytamy na stronie www.hranicebezhranic.cz

Na niej też można obejrzeć wszystkie dotychczasowe odcinki tego dokumentalnego serialu. Zarówno w języku polskim, jak i czeskim.

Nowe epizody pojawiają się co tydzień. Do tej pory zaprezentowano np. Wisłę, Istebną, Cieszyn, czy ziemię raciborską. Przed nami jeszcze m.in. Góry Izerskie, Łużyce, Śnieżnik, Osoblaha, Głuchołazy, czy Trójstyk Zachodni.