Sekrety kard. Richelieu

Piotr Drzyzga

publikacja 14.10.2011 07:26

Od dziś w kinach nowa ekranizacja „Trzech muszkieterów” – po raz pierwszy w 3D. Kto tym razem wcielił się w postać kard. Richelieu?

Kard. Richelieu Carolus Kard. Richelieu
XVII-wieczny obraz Philippe'a de Champaigne'a

Dotąd grali go m.in. Charlton Heston, Vincent Price, Tim Curry, Michael Palin, czy Stephen Rea. W najnowszej wersji na ekranie zobaczymy laureata Oscara, Austriaka Christopha Waltza.

Kardynał Richelieu za sprawą książkowych „Trzech muszkieterów” oraz niezliczonych ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych szwarccharakterów w dziejach popkultury.

Znamy go więc głownie jako podstępną, szarą eminencję, lubującą się w pałacowych intrygach i wysyłającą swych gwardzistów w niezliczone pościgi za Atosem, Portosem, Aramisem i D’Artagnanem. Na nadmiar faktów historycznych z życia kardynała, w kolejnych filmach spod znaku płaszcza i szpady, raczej nie mamy co liczyć. Tym bardziej cieszy więc wydana nakładem WAM-u biograficzna pozycja Wojciecha S. Magdziarza.

Jej autor ukazuje nam losy Richelieu jako biskupa, sekretarza stanu, który popadł w niełaskę u króla, sprytnego negocjatora, ministra, czy uczestnika niezliczonych wojen i konfliktów między katolikami i protestantami oraz królową matką, a młodym królem.

Sekrety kard. Richelieu   Wydawca: WAM Spiski, zasadzki, ucieczki, wykradanie sekretnej korespondencji – na przełomie XVI i XVII wieku tak właśnie wyglądała europejska polityka, którą Richelieu w znacznej mierze kształtował. Jak zauważa Magdziarz, był raczej człowiekiem Państwa, a nie Kościoła, choć i w kwestiach wiary sporo miał do powiedzenia.

Np. o Hugenotach wypowiedział się kiedyś następująco: - Dążymy (…) do nawrócenia ich jedynie przykładem i modlitwą, tylko tą bronią chcemy ich pokonać. 

 

***

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejsze publikacji, ufundowane przez wydawnictwo WAM. Nazwiska laureatów konkursu znajdują się tutaj

 

256JB Czerwony Tulipan - Sekret Kardynala Richalieu