“Asteriks i Celtowie” – taki tytuł nosi wystawa, którą do 9 kwietnia można oglądać w dawnej hucie żelaza w niemieckiej miejscowości Völklingen.
Na 6000 metrów kwadratowych wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO zakładu, zgromadzono niezliczoną ilość komiksowych rysunków, gadżetów oraz autentycznych, archeologicznych eksponatów z czasów wojen galijskich.
Jak zapewniają twórcy ekspozycji, słynni komiksowi bohaterowie odkrywają przed zwiedzającymi swe celtyckie korzenie, a rysunki autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo wchodzą w swoisty dialog z przedmiotami z galo-rzymskiej epoki. Dzięki temu osoby zwiedzające wystawę mają szansę choć na chwilę przenieść się w czasie i zagłębić w galijsko-celtycką codzienność.
Wystawie towarzyszy także cykl wykładów podczas których profesorowie specjalizujący się m.in. w archeologii i historii sztuki szczegółowo omówią czasy wodza Wercyngetoryksa, okres, gdy Galia stała się rzymską prowincją, a także dzieła sztuki antycznej, które pojawiają się na kartach komiksów o przygodach Asterixa i Obelixa.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.