Ile mogła kosztować Pszczyna w XV wieku? I który z jej władców poślubił kobietę pochodzącą z rodu cesarzy bizantyjskich?
Książę ziębicki Henryk II Młodszy otrzymał Pszczynę we władanie od króla Macieja Korwina we Wrocławiu w 1474 roku. Kosztować miało go to 20 tysięcy guldenów.
Urodził się Henryk (zwany też Hynkiem) 17 maja 1452 roku w rodowym Podiebradzie. Był trzecim synem króla-husyty Jerzego. Żoną Hynka została Katarzyna z rodu Wettinów – tego samego, z którego pochodzili późniejsi polscy królowie, August II Mocny i August III Sas.
Co ciekawe, Hynek panował w Pszczynie zaledwie pół roku. Po tym czasie dokonał transakcji z własnym bratem Wiktorynem, który teraz stał się władcą ziemi pszczyńskiej.
Pretensje do niej zgłaszali Przemyślidzi, popierani przez Władysława Jagiellończyka, którego Hynek planował nawet swego czasu zamordować i tym sposobem zdobyć dla siebie czeski tron. Do mordu rzecz jasna nie doszło, a Hynek przeszedł do historii jako wielki kobieciarz i… poeta. Napisał m.in. "Majowy sen" oraz dokonał przekładu 11 nowel z "Dekameronu" Boccaccia o czym wspomina Zofia Trajło-Lipowska w "Historii literatury czeskiej".
***
Wiktoryn urodził się 29 maja 1443 roku w Cieszynie. Brał udział w niezliczonych wyprawach. Dwa lata przesiedział w węgierskich więzieniach, po tym jak najechał posiadłości tamtejszego króla. Co ciekawe, w 1473 r. próbował doprowadzić do ugody Jagiellonów z Maciejem Korwinem, zapraszając ich poselstwa do Opawy. Bezskutecznie. Do pojednania doszło dopiero pięć lat później, kiedy to w Ołomuńcu zawarto pokój po którym król Węgier na dobre zaczął rządzić na Śląsku.
Wiktoryn jako pierwszy w historii tytułował się księciem pszczyńskim, choć nie był to tytuł formalny.
W 1480 roku ziemia pszczyńska stała się… podarkiem. Trafiła w ręce wiernego Jagiellonom księcia Kazimierza II Cieszyńskiego, który pojął za żonę córkę Wiktoryna z pierwszego małżeństwa, Joannę. W tym samym roku – po raz trzeci już – ożenił się też Wiktoryn. Tym razem z wywodzącą się z rodu cesarzy bizantyjskich Heleną Małgorzatą Paleolog.
Mimo takich koneksji coraz mniej znaczył w śląskiej, czeskiej i węgierskiej polityce. Maciej Korwin podejrzewał go nawet o kontakty z jego wrogiem, cesarzem Fryderykiem III, co skończyło się m.in. zarekwirowaniem słoweńskich zamków i posiadłości Wiktoryna.
Zmarł w 1500 roku w kompletnym ubóstwie na cieszyńskim dworze wspomnianego tu już Kazimierza II, ale o nim w następnej części naszego cyklu o władcach i książętach pszczyńskich.
***
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...