Retro Camino
Łukasz Czechyra /Foto Gość

Retro Camino

Brak komentarzy: 0

Ilona Lorenz

GOSC.PL

publikacja 22.08.2019 06:00

Niezwykła powieść skłaniająca do zadania sobie pytania: dokąd ja zmierzam?

Jest wiele dróg dojścia do Santiago i równie dużo publikacji na temat Drogi. Przed wyruszeniem na szlak możemy wybierać spośród map, przewodników i wspomnień pielgrzymów. Kretz nie miał takich możliwości. Prosty przewoźnik rzeczny wyruszał w nieznane, opierając się jedynie na opowieściach przewożonych pątników. Żegnany przez całą wieś i zaopatrzony w list polecający od proboszcza, słuchając pragnienia serca, podejmuje trud półrocznej pielgrzymki pomimo chorej stopy.

„Camino” to nie jest przewodnik po drodze do Composteli, jakich ostatnio sporo w księgarniach. Autor tej powieści drogi przenosi nas w czasie. Przepiękne gotyckie katedry są dopiero w budowie, a na pątników czyhają wilki, burze, choroby, werbownicy i zbójcy. Nikt nie ma pewności, czy dotrze do upragnionego celu.

Nie wszyscy też podążają do grobu apostoła dobrowolnie. Na kartach powieści spotkamy zarówno pielgrzymów pokutnych, jak i wędrujących za pieniądze. Będziemy towarzyszyć Kretzowi i kompanom na drodze pełnej przygód, symboli, legend i cudownych zdarzeń. Staniemy się świadkami duchowej przemiany wędrowców, razem z nimi zastanawiając się, czym są przebaczenie i łaska oraz co jest prawdziwym celem Drogi. Przekonamy się, że chociaż idą razem, cel pielgrzymki dla każdego z nich nie jest tak samo odległy. Przysłuchując się rozmowom o wierze i nadziei, możemy zadać sobie pytania: dokąd ja zmierzam?

Dla tych, którzy Camino mają już za sobą, i dla tych, którzy dopiero myślą o wejściu na szlak do Santiago. Buen Camino.

Hermann Multhaupt "Camino". Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2019 ss. 216

Hermann Multhaupt "Camino". Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2019 ss. 216

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona