Komiks z 1545 roku
Na ścianie północnej prezbiterium pod kolorowymi malowidłami z połowy XIX w. podczas prac odkryto polichromie renesansowe ks. Witold Lesner/GN

Komiks z 1545 roku

Brak komentarzy: 0

ks. Witold Lesner

GOSC.PL

publikacja 08.04.2011 07:29

W Międzyrzeczu odkryto malowidła z XVI wieku. - To ewenement w skali światowej - mówi konserwator sztuki Ryszard Żankowski.

Od 2009 r. w kościele św. Jana Chrzciciela trwają prace kon­serwatorskie. - Miał być zwykły remont prezbiterium, ale pod górną warstwą farby ukazały się malo­widła - mówi proboszcz parafii ks. Marek Walczak. Jak się później okazało, były to renesansowe poli­chromie z 1545 r.

- Nie było proble­mów z ustaleniem daty, ponieważ malarz sam umieścił ją na ścianie północnej obok loży kolatorów, opiekunów świątyni - wyjaśnia Ryszard Żankowski. Po odsłonię­ciu niemal całości ścian okazało się, że są pokryte scenami z Pisma Świętego i wizerunkami postaci hi­storycznych. - Nie są to może dzieła wybitne, ale zachowały się niemal w całości, tworząc klasyczny przy­kład Biblii pauperum, czyli Biblii ubogich. Z czymś takim spotka­łem się po raz pierwszy, bo zwykle odnajdujemy jedynie fragmenty – mówi z ożywieniem Ryszard Żankowski, który specjalizuje się w konserwacji malarstwa i rzeź­by polichromowanej.

Na ścianach można zobaczyć Ewę kuszoną przez węża o głowie kozła, jest scena Ukrzyżowania czy Sąd Ostateczny. Są też odnośniki do współczesne­go artyście czasu. Jest więc rycerz w charakterystycznej XVI-wiecznej zbroi, są kobiety w pięknych suk­niach oraz św. Wacław w pełnej zbroi z epoki. To wszystko zamknię­te jest niejako w ramy – imitacje architektoniczne żeber sklepienia, konsoli i służek oraz obramowań okien.

Historia powstania malowideł związana jest z osobą starosty Wacława Myszkowskiego, którego herb – Jastrzębiec znajduje się koło okna loży kolatora.

– Najprawdopodobniej przez ufundowanie naściennych malowideł chciał on u biskupa poznańskiego, pod którego jurysdykcją był Międzyrzecz uzyskać poparcie odziedziczenia przez syna Stanisława stanowisk miejscowego starosty – opowiada Ryszard Żankowski.

Te fakty zostały ujawnione pod czas sesji naukowej, zorganizowanej niedawno przez parafię św. Jan Chrzciciela i Muzeum w Międzyrzeczu. Miała ona na celu podsumowanie dotychczas wykonanych prac i zapoznanie z nimi mieszkańców miasta. W muzealnej sali starościńskiej oprócz międzyrzeczan obecni byli również włodarze miasta, wojewódzki konserwator zabytków i wicemarszałek województwa Maciej Szykuła, który objął sesję swoim patronatem. Prace konserwatorskie finansowane są głównie przez składki parafian przy wsparciu Ratusza.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..