Ołtarz bp. Jerina. Świadek wieków modlitwy
- Warto kontemplować piękno tego ołtarza; dla wierzących szczególnie ważny jest również jego wymiar religijny - mówił abp Józef Kupny. Agata Combik /Foto Gość

Ołtarz bp. Jerina. Świadek wieków modlitwy

Brak komentarzy: 0

Agata Combik Agata Combik

publikacja 29.04.2019 22:53

- Dla nas, ludzi wierzących, ten ołtarz ma szczególną wartość, nie tylko artystyczną. Przed nim przez blisko 350 lat modliły się kolejne pokolenia - mówił abp Józef Kupny podczas uroczystego otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Metropolita wrocławski podkreślił, że sztuka, artyzm zawarte w ołtarzu bp. Jerina kształtowały wrażliwość religijną wielu osób, ich wyobrażenia o Bożym miłosierdziu, Bożej miłości. Pełnił funkcję czysto religijną. Następnym krokiem – po prezentacji na wystawie – będzie wprowadzenie ołtarza na miejsce w katedrze, w którym znajdował się 350 lat.

Metropolita podkreślił znaczenie wymiaru ekumenicznego dzieła – jak przypomniał dyrektor Piotr Oszczanowski, zostało ono wykonane przez luterańskich artystów (złotnika Paula Nitscha i malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera). Również podczas otwarcia wystawy zwiedzali ją ramię w ramię katoliccy biskupi i luterański duchowny – bp Waldemar Pytel.

– Kiedy po wykonaniu wszystkich prac możemy zobaczyć ołtarz w całej okazałości, robi naprawdę wielkie wrażenie. Myślę, że będzie podobał się wiernym. Sądzę, że jeszcze w tym roku uda nam się umieścić ten ołtarz w miejscu, gdzie powinien się znajdować, w katedrze – mówił abp Józef. – Jeśli sobie jeszcze uprzytomnimy, że kiedyś Mszę św. odprawiał kapłan zwrócony twarzą właśnie do niego, jeśli pomyślimy, ile razy przy tym ołtarzu sprawowana była przez wieki Eucharystia, ile modłów było zanoszonych… Uświadamiamy sobie, jak niezwykły to świadek. Wymiar religijny jest tu kluczowy.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 4 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..