Powstaje Gdański Teatr Szekspirowski
billjacobus1 / CC 2.0

Powstaje Gdański Teatr Szekspirowski

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 06.03.2011 19:54

Performance pt. "Triumf Ognia, Ciał i Maszyn" symbolicznie zainaugurował budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W przedstawieniu poprzedzającym przekazanie terenu budowy wzięli udział muzycy, tancerze oraz koparki i buldożer.

Wyreżyserowany przez trójmiejskiego artystę Roberta Florczaka spektakl miał miejsce na działce w samym sercu Gdańska, na której stanie teatr. W przedstawieniu wzięli udział tancerze Julia Mach i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, jazzman Wojtek Mazolewski oraz Dj Romero, który graną na żywo muzykę i odgłos silników pracujących maszyn miksował z tekstami Szekspira.

Częścią dwudziestominutowego spektaklu był pokaz "tańca" dwóch koparek oraz buldożera. Performance zakończył pokaz pirotechniczny, w czasie którego za pomocą ognia oznaczono obrys przyszłego obiektu.

Przetarg na budowę siedziby teatru rozstrzygnięto w połowie lutego. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Pol-Aqua z Piaseczna, która zadeklarowała, że wykona tę inwestycję za ok. 66,7 mln zł. Budynek ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2012 roku. Kolejnych kilka miesięcy potrwają prace wewnątrz obiektu, w tym związane z wyposażeniem.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański i marszałkowski.

Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.

Teatr Szekspirowski powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona