Górale rozpalą "Ogień Lolka"

Góralska watra, która upamiętni rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapłonie w poniedziałek późnym wieczorem na górze Matyska w Beskidach, a przed stojącym tam Krzyżem Milenijnym odprawiona zostanie msza święta. Wierni będą dziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły.

Cztery lata temu ogień z ówczesnego grobu poprzedniego papieża, nazwany "Ogniem Lolka" (Fiaccola di Lolek), przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Warta będzie od niego odpalona o 21.37, godzinie śmierci papieża.

Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. Kilka lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.

W Wadowicach, rodzinnymi mieście Karola Wojtyły, zrezygnowano oficjalnych obchodów rocznicowych. Jan Paweł II jest błogosławionym i wspominany liturgicznie będzie w dniu wyznaczonym przez papieża Benedykta XVI, czyli 22 października. To dzień inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

Pomimo tego w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP wierni spotkają się wieczorem na mszy świętej. Pod stojącym obok świątyni pomnikiem papieża palą się znicze. Grupa wadowiczan o godzinie 21.37 zbierze się także przed jego domem rodzinnym Karola Wojtyły.

Rocznicę odejścia Jana Pawła upamiętni także uroczystość w Leśnej na Żywiecczyźnie. Po mszy świętej obok papieskiego pomnika zainstalowana zostanie relikwia II stopnia Karola Wojtyły. "Jest to fragment białego pasa z sutanny Jana Pawła II. Miejsce złożenia relikwii jest nieprzypadkowe. Chcieliśmy, aby każdy mógł ją zobaczyć, wręcz dotknąć. Dlatego zainstalowaliśmy ją na specjalnym cokole przy pomniku" - powiedział proboszcz leśniańskiej parafii Michała Archanioła Piotr Sadkiewicz.

Uroczystości pamiątkowe odbędą się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, które było dla Karola Wojtyły wyjątkowo ważne od najmłodszych lat po kres życia. Wieczór modlitewny zainauguruje nabożeństwo Gorzkich Żali. O godziny 21.37, w której zmarł Jan Paweł II, wierni będą przy pomniku papieża wspólnie wspominać chwile sprzed siedmiu lat.

W 2002 roku, podczas ostatniej wizyty Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej, papież dziękował pielgrzymom za modlitwy i prosił, by dalej modlili się za niego, także po jego śmierci. "Kiedy nawiedzałem to sanktuarium w roku 1979, prosiłem, abyście się za mnie modlili, za życia mojego i po śmierci. Dziś dziękuję wam wszystkim, kalwaryjskim pielgrzymom, za te modlitwy, za duchowe wsparcie, jakiego nieustannie doznaję, i nadal proszę: nie ustawajcie w tej modlitwie. Raz jeszcze Bóg zapłać. Za życia mojego i po śmierci. Ja zaś jak zawsze będę odwzajemniał tę waszą życzliwość polecając wszystkich miłosiernemu Chrystusowi i jego Matce" - mówił papież.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama