Festiwal Zaczarowanej Piosenki

12 niepełnosprawnych osób wystąpi w sobotę na scenie na Rynku Głównym w Krakowie podczas VIII Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Wokalistom towarzyszyć będą gwiazdy polskiej piosenki.

Festiwal będzie częścią zaplanowanych na sobotę i niedzielę Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko".

Fundacja Anny Dymnej organizuje te dwie imprezy z myślą o niepełnosprawnych. "Chcemy, by padały pewne bariery, a niepełnosprawni czuli się poważnie traktowani przez społeczeństwo" - powiedziała PAP we wtorek Anna Dymna.

Podkreśliła, że mimo niesprzyjających okoliczności, braku funduszy, nie dopuści, aby festiwal zanikł. "Póki żyję, zrobię wszystko, by ta impreza była zawsze. Daje ona niepełnosprawnym radość i odwagę. W czasie spotkań nawiązują się przyjaźnie. Stworzyła się pewna +zaczarowana+ rodzina. Jest ona coraz większa. Coraz mniej osób czuje się samotnymi. Widzę ogromny sens tych spotkań. Ci ludzie wiedzą znacznie lepiej niż my - zabiegani, zapracowani - co jest w życiu ważne" - zaznaczyła.

W sobotnim finale wystąpi 12 najlepszych wokalistów wyłonionych przez jury. W dwóch kategoriach wiekowych: dzieci do 16 lat i dorosłych będą oni ubiegać się o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka oraz nagrody pieniężne (I miejsce - 24 tys. zł, II miejsce - 10 tys. zł, III miejsce - 5 tys. zł). Każdy z finalistów zaśpiewa jedną solową piosenkę i jeden duet z gwiazdą.

Finalistom Festiwalu Zaczarowanej Piosenki - jak co roku - będą towarzyszyły na scenie gwiazdy polskiej piosenki: Ania Wyszkoni, Grażyna Łobaszewska, Kasia Wilk, Łukasz Zagrobelny, Artur Rojek, zespół Pectus.

PectusMusic PECTUS - OCEANY - PREMIERA TELEDYSKU!

Niepełnosprawni, którzy wezmą udział w tegorocznym przedsięwzięciu, z niecierpliwością czekają na weekend. Alicja Sówka pierwszy raz uczestniczy w festiwalu. "Nieważne czy wygram. Liczy się sam udział w tym wydarzeniu. Sobotni występ będzie dla mnie przygodą. Nie ukrywam, że trochę się stresuję" - powiedziała PAP.

10-letnia Alicja Grzybicka wykona m.in. piosenkę Artura Rojka "Sprzedawcy marzeń". "Ćwiczę głos przed występem. Chciałabym w przyszłości być prawdziwą piosenkarką" - wyznała.

W niedzielę w ramach Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko" odbędą się pokazy niepełnosprawnych mistrzów sportu, zostanie odprawiona msza święta w Bazylice Mariackiej w intencji chorych i niepełnosprawnych. Rozegrany zostanie też mecz siatkówki: niepełnosprawni sportowcy kontra aktorzy serialu "Julia" emitowanego przez stację TVN.

Na popołudnie zaplanowano pokazowy mecz piłkarzy po amputacji kończyny Amp Futbol. Wydarzenie zakończy wieczorny koncert "Razem Mimo Wszystko". Zaśpiewają na nim finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, a także gwiazdy: Halina Mlynkova, Robert Janowski, Andrzej Piaseczny.

Również w sobotę i niedzielę, na Plantach przy Bunkrze Sztuki, w godz. 10 - 20, odbędzie się kiermasz prac plastycznych. Dochód z niego będzie przeznaczony na protezę nogi dla Magdy Sipowicz, która ucierpiała w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama