Inspirujący Orient

"Inspiracje: Orient" to hasło tegorocznej 8. edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który potrwa od 23 do 29 września. Wystąpią popularni muzycy Wschodu, m.in. śpiewak z Azerbejdżanu Alim Qasimov oraz żeńska grupa Ayarkhaan z Jakucji.

Inspirujący Orient   mat. prasowy Podczas festiwalu, w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, występować będą uznawani za najsłynniejszych muzycy Wschodu. Przyjedzie kilkudziesięciu artystów z jedenastu krajów - m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Indii, Japonii, Korei, Rosji i Syrii - którzy w swojej twórczości nawiązują do zwyczajów ludowych, obrzędów, wierzeń i mistyki.

Dyrektor artystyczny festiwalu Maria Pomianowska zwróciła uwagę na konferencji prasowej, że Azja to region o istotnym wkładzie w naszą cywilizację, bo stamtąd od stuleci płyną do nas inspiracje muzyczne, taneczne, teatralne, religijne i filozoficzne.

ayarkhaan Ayarkhaan - Dedication to Kudai Bakhsy, the blacksmiths' patron

"W Azji narodziły się systemy religijno-filozoficzne, na których bazuje ludzkość. Dorobek duchowy i materialny Azji jest olbrzymi i zróżnicowany. Nam, Europejczykom, Azja przez Podczas festiwalu, w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, występować będą uznawani za najsłynniejszych muzycy Wschodu. Przyjedzie kilkudziesięciu artystów z jedenastu krajów - m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Indii, Japonii, Korei, Rosji i Syrii - którzy w swojej twórczości nawiązują do zwyczajów ludowych, obrzędów, wierzeń i mistyki.

Dyrektor artystyczny festiwalu Maria Pomianowska zwróciła uwagę na wtorkowej konferencji prasowej, że Azja to region o istotnym wkładzie w naszą cywilizację, bo stamtąd od stuleci płyną do nas inspiracje muzyczne, taneczne, teatralne, religijne i filozoficzne.

"W Azji narodziły się systemy religijno-filozoficzne, na których bazuje ludzkość. Dorobek duchowy i materialny Azji jest olbrzymi i zróżnicowany. Nam, Europejczykom, Azja przez stulecia kojarzyła się z krainą pełną niespodzianek, niezwykłych obrzędów, zwyczajów. Tysiąc lat temu +jedwabnym szlakiem+ wędrowali twórcy i przekaziciele pierwszej kultury globalnej. Byli wśród nich muzycy podróżujący z instrumentami i zapiskami na temat tradycji różnych regionów Azji. Tak przybyły do nas m.in. instrumenty, na których kultura Zachodu bazuje do dzisiaj" - opowiadała Pomianowska.

Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Alim Qasimov, uważany za najwybitniejszego śpiewaka Azerbejdżanu. Jest mistrzem mugham - klasycznej muzyki Azerbejdżanu, liczącej ponad tysiąc lat i łączącej tradycyjną poezję z instrumentalną improwizacją. Mugham została wpisana na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W Warszawie Alimovi Qasimowi i jego córce Fargany Qasimovej akompaniować będą Rauf Islamov (kamancha - kuliste skrzypce o czterech strunach) oraz Ali Asgar Mammadov (tar - lutnia szarpana o podwójnym pudle).

Jako wydarzenie festiwalu zapowiadany jest też występ żeńskiej grupy Ayarkhaan z Jakucji. Grupa powstała dziesięć lat temu, utworzyła ją Albina Degtyareva, grająca od lat na khomusu. To jeden z najmniejszych instrumentów świata - odmiana metalowej drumli, trzymanej w ustach. Członkinie Ayarkhaan występują w strojach zaprojektowanych przez Degtyarevą, wykonanych m.in. ze skór i tradycyjnych elementów ozdobnych Jakucji.

Wystąpi również Ondekoza - grupa japońskich bębniarzy. Ich koncerty są minimalistyczne - mają udowadniać, że moc dźwięku bębnów wystarczy, by zachwycić publiczność. Ondekoza powstała w 1969 r. na japońskiej wyspie Sado. Jej założyciel Den Tagayasu zgromadził tam grupę młodych kobiet i mężczyzn, którzy wspólnie studiowali i trenowali. Prowadzili surowy, rygorystyczny tryb życia, każdy dzień zaczynał się od biegania.

Od połowy lat 70. Ondekoza prezentuje światu imponujące trasy koncertowe. Rozpoczęli od debiutu w USA, gdzie członkowie grupy pobiegli w Maratonie Bostońskim, a zaraz po przekroczeniu mety rozpoczęli występ. W latach 90. odbyli kolejną podróż po USA - zaczęli występem w Carnegie Hall, po czym przebiegli blisko 15 tys. km wzdłuż granic kraju, dając po drodze serię koncertów. Podobne muzyczne maratony odbyli w Chinach.

Kolejną gwiazdą zaproszoną w tym roku na Skrzyżowanie Kultur jest Raza Khan - śpiewak i kompozytor, mieszkający w Amritsarze, mieście w północnych Indiach. Khan śpiewa w językach urdu i pendżabskim, instrumentalną oprawę jego występów stanowią m.in. dwie indyjskie fisharmonie, a na scenie towarzyszą mu czterej wokaliści.

W trakcie festiwalu odbywać się będą warsztaty multiinstrumentalne i wokalne. Zaproszeni zostali artyści z Indii, Syberii, Iranu, Korei i Madagaskaru. Warsztaty będą okazją, by uczyć się m.in. klasycznych i ludowych stylów śpiewu indyjskiego i koreańskiego.

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada. Festiwal finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Szczegółowy program na stronie: www.festival.warszawa.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg