Nigel Kennedy zagra Bacha

Brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy zagra m.in. J.S. Bacha w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu w ramach odbywającego się Ethno Jazz Festivalu. Koncert odbędzie się 25 maja.

Wcześniej w synagodze w ramach festiwalu można było posłuchać m.in. muzyki Jimiego Hendriksa, folkowo-klezmerskiego zespołu Kroke i improwizacjach polskich jazzmanów.

Jak poinformowali PAP organizatorzy Ethno Jazz Festival, tym razem dla wrocławian zagra Kennedy, który w ramach cyklu "Bach Plus" objeżdża cały świat. Wrocławski koncert będzie całkowicie akustycznym programem opracowanym z myślą o miejscach z naturalną akustyką.

Pierwsza połowa programu składa się wyłącznie z utworów J.S. Bacha, natomiast w drugiej części pojawiają się nowe aranżacje muzyki Fatsa Wallera, amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora tworzącego w I poł. XX w. W tej części koncertu Nigelowi towarzyszyć będą znani i cenieni jazzmani: gitarzysta Rolf Bussalb, kontrabasista Yaron Stavi i perkusista Krzysztof Dziedzic.

Poza kilkoma parami wykonanych na zamówienie 5-strunowych skrzypiec elektrycznych, Kennedy gra na instrumencie z 1732 r., zrobionym przez uznanego lutnika Carlo Bergonziego z Cremony.

Kennedy od ponad 25 lat uznawany jest za jednego z najlepszych wirtuozów skrzypiec. "Jego talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że jego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów" - uważają organizatorzy wrocławskiego koncertu.

Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy'ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog Dorothy DeLay.

W trakcie swojej kariery Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournee, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii.

NabiSan Nigel Kennedy - Kazimierz

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama