Cuda Marcelino

Czy zetknięcie się, spotkanie z dzieckiem i jego wiarą, sprawić może, że u dorosłego człowieka zacznie się niemal mistyczny proces przemiany?

Trudno zliczyć wszystkie ekranizacje wzruszającej opowieści o Marcelino. Najsłynniejszą z nich jest bez wątpienia legendarny film „Marcelino, chleb i wino” Ladislao Vajdy, który nagrodzono m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 1955 roku.

Niedawno na naszym rynku pojawiła się jednak nowa, filmowa wersja historii o wychowywanym przez franciszkańskich mnichów chłopczyku. Mowa o „Cudach Marcelino” wyreżyserowanych przez Jose Luisa Gutierreza, które na płycie DVD zostały dołączone do 49 tomiku z serii „Ludzie Boga”.

Oglądane na ekranie wydarzenia różnią się nieco o tych, które opisał w swej książeczce „ojciec Marcelina”, czyli hiszpański pisarz José María Sánchez Silva. Przede wszystkim „czas akcji przeniesiono w burzliwe lata meksykańskiej rewolucji, około 10 lat przed wydarzeniami znanymi z ‘Cristiady’” – czytamy w publikacji wydanej przez E-lite Distribution.

Filmowa dramaturgia została dzięki temu zabiegowi znacznie ubogacona (film bardziej trzyma w napięciu), jego przesłanie pozostaje jednak bez zmian. To nadal swoista, kinematograficzna ilustracja słów Chrystusa, przypominającego swoim uczniom, że jeśli się nie zmienią i nie staną jak dzieci, nie wejdą do królestwa niebieskiego.

Przedziwna to sprawa, ale to właśnie kilkuletni Marcelino staje się wzorem dla grupy troszczących się o niego mnichów. Widzą, jak wiele mogą się od niego nauczyć. Jak wiele w nim dobroci, radości, nadziei i przede wszystkim wiary. Dziecięcej, a wiec niezachwianej, prawdziwej, głębokiej, inspirującej…

Ów fenomen znakomicie uchwycił Otakáro Maria Schmidt w  czeskim, dokumentalnym filmie „Pražské Jezulátko”. Dowodził w nim, że takie zetknięcie się, spotkanie z dzieckiem i jego wiarą, sprawić może, że u dorosłego człowieka zaczyna się niemal mistyczny proces przemiany. Zmienia się dorosły, jego życie. Rodzi się w nim coś nowego, pięknego… - a wszystko to dzięki światłu nadziei, które dziecko (siłą swojego dobra) potrafi rozpalić, rozświecić, niczym Mały Książę.

Dokładnie to samo możemy zobaczyć w fabularnych „Cudach Marcelino” Gutierreza. Zgorzkniali, zblazowani, wypaleni mnisi nagle, po pojawieniu się Marcelino w klasztorze, zmieniają się nie do poznania. Stają się innymi, lepszymi, łagodniejszymi i bardziej wierzącymi ludźmi.

Warto obejrzeć ten film. Być może po projekcji i Państwo zauważą zaczynający się proces przemiany. Trochę inaczej będą postrzegać swoje dzieci. Kto wie, czy nie dokona się kolejny z cudów Marcelino :)

***

Film można kupić m.in. w naszym portalowym sklepie. Wystarczy kliknąć tutaj

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama