12 historii o Jezusie

Dlaczego Jezus pochwalił nieuczciwego rządcę? Co pisał palcem po ziemi, gdy tłum chciał ukamienować jawnogrzesznicę? Dlaczego zmienił imię Szymona na Piotr?

A to tylko niektóre pytania, na które odpowiada książka „12 historii o Jezusie, które rzucają nowe światło na rozumienie Ewangelii”.

Pozwala ona spojrzeć na ewangeliczne historie i zobaczyć, jak głęboko osadzone w dziejach i tradycji dawnego Izraela układają się w niezwykłą opowieść o relacji Boga do człowieka oraz relacji wierzących do Boga. Napisał ją ks. dr Sławomir Abramowski, który zanim został proboszczem warszawskiej parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II i wykładowcą biblistyki w seminarium, przez 12 lat pracował w Izraelu, gdzie ewangelizował i tworzył ośrodki i parafie katolickie. Wtedy też odkrył, dzięki badaniom tradycji Izraela opartej na starożytnych księgach, jak wierzyli Izraelici w czasach Jezusa.
- Byłem już wtedy po doktoracie z teologii biblijnej i znałem się na pracy naukowej, więc z entuzjazmem pogrążyłem się w zagłębianiu tych źródeł i szybko zafascynowało mnie, jak niektóre fragmenty Ewangelii zaczęły jaśnieć zupełnie innym blaskiem - pisze we wstępie książki.

To, co łączy wszystkie te historie, to odczytanie ich na nowo dzięki kontekstowi, który osadza je w tradycji Izraela czasów Jezusa. Mogą być przez to bardziej czytelne i zrozumiałe dla człowieka XXI wieku.

12 historii o Jezusie   Książka ma poręczny format i jest napisana przystępnym językiem.

Promocję książki zaplanowano na 26 listopada o godz. 11 w parafii św. Jana Pawła II przy ul. Obrońców Tobruku 48. Całkowity dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na budowę kościoła i Centrum Rodziny Świętego Jana Pawła II w Warszawie.

Obecnie wierni i pięciu księży modlą się w poświęconej w 2015 r. kaplicy. Jak dobrze pójdzie na wiosnę rozpocznie się budowa świątyni. Projekt wykonawczy jest już gotowy, pozwolenie na budowę wydane i kończy się konkurs na głównego wykonawcę.

Centrum Rodziny Jana Pawła II, którego hasłem przewodnim jest „Żywy człowiek. Żywy Bóg. Żywy Kościół”, zaprojektowano jako dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek o powierzchni 3 tys. m kw. Jego sercem będzie kościół z trzema kaplicami bocznymi, w tym spowiedzi i oddzielna dla matek z dziećmi. Część środkową utworzą salki dla wspólnot, do edukacji i terapii oraz pomieszczenia administracyjno-kancelaryjne. Ostatnią część będzie stanowiła sala wielofunkcyjna i plebania.

Kościół zaprojektowano na planie ośmiokąta, nawiązując w ten sposób do starożytnych chrześcijańskich budowli sakralnych. Jego wystrój stanowi próbę odzwierciedlenia Boskiego porządku i doświadczenia Go w „nowej estetyce”, którą proponuje architekt włoski Mattia del Prete według koncepcji współzałożyciela drogi neokatechumenalnej Kiko Argüello.

Cześć środkowa Centrum Rodziny JP2, czyli katechumenium, będzie budowana z przeznaczeniem na miejsce spotkań i formacji wspólnot, poradnie dla małżeństw, rodzin, dzieci i młodzieży, sale szkoleniowe i salę teatralną, świetlicę dla dzieci, szkołę podstawową czy miejsce konferencyjne.

12 historii o Jezusie   Tak za kilka lat, może pięć i pół roku, będzie wyglądało Centrum Rodziny JP2.

Za projekt budowli odpowiada pracownia Jakuba Lipskiego. Jak wszystko dobrze pójdzie, to za rok będzie gotowy stan surowy otwarty, a za pięć i pół roku powstanie kościół.
- Myślę, że to zajmie dłużej, ale wspierające mnie rada budowlana, rada finansowa i ekipa fundraiserów są większymi optymistami. Ale ten kościół trzeba po prostu wybudować. W ogromnym mieście, stolicy kraju, nie ma świątyni Jana Pawła II, nie biorąc pod uwagę obrzeży metropolii, czyli Wesołej - mówi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz.

Parafia liczy 10,5 tys. mieszkańców. Część jej terenu stanowią ogródki działkowe. Przy parafii funkcjonuje kilkanaście wspólnot i działa Przedszkole Jan Pawełek, w tym klasa edukacji wczesnoszkolnej w duchu pedagogiki Montessori. W kaplicy znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, Prymasa Wyszyńskiego, Matki Czackiej i Małej Arabki.

Parafia zbiera pieniądze na budowę kościoła. Można ten projekt wesprzeć przez modlitwę, ofiarę, podarowanie materiałów budowlanych czy wolontariat. Możliwości są opisane na stronie http://centrumrodzinyjp2.pl.

Książkę można kupić na stronie jp2sklep.pl.

Dla naszych Czytelników mamy trzy jej egzemplarze ufundowane przez autora. Otrzyma je nadawca 5. i 10. i 15. e-maila z hasłem: "12 historii", wysłanego do nas na adres: warszawa@gosc.pl. W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz danych niezbędnych do wysyłki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu "Wygraj książkę w Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie http://www.igomedia.pl/Regulaminy.
Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.
Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom, realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu, jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości