Reporter „Gościa Niedzielnego” od dzieciństwa zakochany w Afryce, a od wielu lat jej częsty gość, przenosi nas w głąb Czarnego Lądu.
Aż czterdzieści odłamów chrześcijaństwa w jednym kraju. Jak to możliwe? Do tego czary, rozmaite wierzenia i tradycje. Tanzania to kraj piękny i dziki, ale pełen sprzeczności i okrucieństwa. W tym roku rząd wydał tam oficjalne rozporządzenie penalizujące… uprawianie czarów. To reakcja na grudniowe wydarzenia z prowincji Mwanza, gdzie uzbrojeni w maczety mężczyźni uprowadzili czteroletnią dziewczynkę. Jak się okazało, w incydent ten był zaangażowany ojciec dziewczynki i jej krewni. Pendo Emmanuelle Nundi była albinoską, a to w tamtejszym przekonaniu skarb. „Porwania i zabójstwa albinosów są bezpośrednio związane z wiarą w czary. Według lokalnych mrocznych wierzeń wywar sporządzony z części ciała albinosa zapewnia bogactwo, dobrobyt, a nawet leczy z AIDS” – pisze Krzysztof Błażyca w książce "Tego drzewa nie zetniesz".
Reporter „Gościa Niedzielnego” od dzieciństwa zakochany w Afryce, a od wielu lat częsty gość Czarnego Lądu, podjął się trudnego zadania. W kilkunastu
reportażach przenosi nas do zakamarków Afryki. W Tanzanii, Kenii, Nigerii, Ugandzie czy Zambii słucha wstrząsających historii. Ich tłem są realia polityczne kraju, tradycja, zwyczaje. Są tu też czary, przekleństwo dżu-dżu, kanibalizm – tak, to zjawisko wciąż jest żywe na tamtym kontynencie. Są męczennicy i terroryści, kłusownicy, ale i misjonarze. Obok – trudne historie porwań i handlu ludźmi. Gdzie – i czy – w tej mozaice ukrywa się Bóg – Jezus?
Krzysiek pisze z pasją – widać, że tym wszystkim żyje. Z uporem przedziera się też do piękna dzikiej Afryki. Już w pierwszym zderzeniu z książką Czarny Ląd Błażycy zachwyca dzięki fotografiom. Wszystkie wykonane obiektywem samego autora.
Wyd. Bernardinum Książkę czyta się dobrze, choć to lektura – nie ukrywam – dla ludzi o mocnych nerwach. Jest tu sporo mrożących krew w żyłach opisów, np. składania ofiar wężom; jest też skrajna bieda, ale są i piękne serca ludzi. Takie historie rzadko dostają się na strony gazet. Reportaż z Afryki jest cenny, ponieważ jego autor zaangażował się w pomoc ludziom, których spotykał. Krzysiek założył z przyjaciółmi Fundację „Razem dla Afryki” (www.razemdlaafryki.org). Jej działaniom pobłogosławił sam papież Franciszek. Fundacja pomaga m.in. ofiarom handlu ludźmi, angażuje się też w pomoc medyczną i oświatową w Nigerii, Ugandzie czy Kenii.
*
Mieliśmy dla Państwa 3 egz. książki "Tego drzewa nie zetniesz" - wszystkie z autografami autora! Do każdej z nich dołączyliśmy też pendrive'a z logo Wiara.pl. Zadanie konkursowe było następujące: "Ojciec Święty odwiedził niedawno Afrykę. Prosimy przesłać nam Państwa ulubiony, afrykański cytat papieża Franciszka". Nagrody otrzymują:
Sława Sowa z Radomia, Renata Linek z Gdyni oraz Piotr Knapek z Łazisk Górnych
Gratulujemy - książki i pendrive'y prześlemy pocztą.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…