Nowy krój pisma nazwany Milosz, który wygrał zeszłoroczny konkurs Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, będzie przez dwa lata bezpłatnie dostępny dla wydawców dzieł polskiego noblisty - podaje Instytut Książki.
W 2011 Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ przeprowadziła Międzynarodowy Konkurs na Krój Literniczy im. Czesława Miłosza. Konkurs został ogłoszony z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego noblisty. Jury konkursu stanęło przed zadaniem wybrania kroju, który nie tylko ukazywałby kunszt jego twórcy, ale także odzwierciedlałby ducha twórczości Miłosza.
Jury w składzie: Barbara Kęsek-Bardel, Veronika Burian, Pilar Cano, Robert Oleś, Kuba Sowiński jednogłośnie przyznało główną nagrodę Damienowi Collot z Francji. Laureat jest absolwentem Ecole Superieure d'Art et de Design w Amiens. Zwycięski krój nazwano Milosz.
"Krój Milosz to nasz sposób na zachowanie pamięci i popularyzację artysty nie tylko w roku jubileuszu. Nowy krój ma szansę stać się wyłącznym stylem dzieł noblisty w edycjach polskich i zagranicznych" - napisali jurorzy konkursu.
Jury przyznało także wyróżnienie za projekt kroju pisma zespołowi młodych typografów z Zagrzebia (School of Design) w składzie: Marko Hrastovec, Andrija Mudnic i Luka Reicher; w finale konkursu znalazły się też prace Renaty Pokrywińskiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Daniela Sabino de Souza z Eina-Escuela Superior de Disseny w hiszpańskiej Barcelonie.
Zwycięski krój Milosz jest krojem tekstowym, ma cztery odmiany: Regular, Regular Bold, Italics, Italics Bold. Przez dwa lata krój Milosz będzie bezpłatnie dostępny dla wydawców dzieł Czesława Miłosza. Przykłady kroju Milosz oraz inne wyróżnione w konkursie projekty można zobaczyć w galerii online na stronie internetowej konkursu: typemilosz2011.pl.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.