"Dusza i Ciało" w Świnoujściu

Spektakle teatralne, koncerty, spotkania z politykami, celebrytami, gwiazdami kina znalazły się w programie kilkudniowej Karuzeli Cooltury, która odbędzie się w lipcu w Świnoujściu. Hasło tegorocznej imprezy to "Dusza i Ciało" - informują organizatorzy.

Do Świnoujścia między 20 a 22 lipca ma przyjechać ponad 80 znanych pisarzy, artystów, dziennikarzy, ekonomistów, poetów, sportowców, polityków i celebrytów - z Polski, ale też z zagranicy. Organizatorzy spodziewają się m.in. Jacka Santorskiego, Krzysztofa Zanussiego, Janusza Gajosa, o. Macieja Zięby, Bogusława Kaczyńskiego, Kamila Durczoka, Magdy Gessler, prof. Jerzego Bralczyka, Henryka Sawki, Bohdana Tomaszewskiego.

W programie, tradycyjnie już, mają się znaleźć dyskusje, akcje specjalne, warsztaty, pokazy, spotkania autorskie.

Jak wyjaśnił PAP Tomasz Mocarski, szef marketingu Karuzeli Cooltury z Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, współorganizatora imprezy, Karuzela to nie jest typowy festiwal, to z założenia wydarzenie wielowymiarowe, obejmujące niemal wszystkie dziedziny aktywności człowieka, w tym kulturę, sport, publicystykę. Przypomniał, że według założeń pomysłodawców, ma to być "zderzenie ze sobą kultury masowej, zwaną niską, z kulturą wysoką". Dlatego organizatorzy imprezy zapraszają do Świnoujścia nie tylko gwiazdy telewizji i estrady, celebrytów, ale także intelektualistów, polityków, ludzi biznesu, ekonomistów, publicystów.

Każda edycja Karuzeli Cooltury to inny temat przewodni. Tegoroczna edycja to oś tematyczna ciało-dusza. Uczestnicy imprezy poruszą ten temat w różnych aspektach, związanych z polityką, gospodarką, estetyką, religią czy filozofią. Będą się zastanawiać m.in.: Czy postęp techniczny da się pogodzić z postępem w dziedzinie duchowej? Czy to postęp, kiedy ludożerca je nożem i widelcem? Czy możliwa jest chirurgia plastyczna duszy?

Idea pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstała 10 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był Krzysztof Zanussi. "Nie ma dwóch kultur: niskiej i wysokiej. Są w kulturze popularnej wartości, które prowadzą do wielkich dzieł. Stąd pomysł zrobienia festiwalu karuzeli, na którym spotka się to, co w kulturze wysokie, i to, co niskie" - mówił wtedy reżyser.

Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszy był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy, z prawdziwego zdarzenia, festiwal odbył się w 2009 r.

Organizatorami Karuzeli Cooltury są m.in. Fundacja Centrum Twórczości Narodowej i miasto Świnoujście.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg