Ponad 100 zespołów folklorystycznych, w tym zagraniczne z 15 krajów, wystąpi w 49. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się w sobotę w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim - podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie. W tym roku weźmie w nim udział około 4 tys. wykonawców. Spośród ponad 20 zespołów zagranicznych zdecydowaną większość stanowią grupy europejskie, głównie z Zaolzia w Republice Czeskiej, ale także z Turcji, Chile i regionu Kurdystanu w Iraku.
Podczas imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 43. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który ma charakter konkursu. Publiczność obejrzy przygotowane przez zespoły z Żywiecczyzny, Podhala, Beskidu Śląskiego i Zaolzia programy przybliżające zwyczaje góralskie. Podczas festiwalu odbędą się przeglądy kapel, grup śpiewaczych, solistów i instrumentalistów, a także spotkania mistrzów z uczniami.
Kapela Istebna
Kapela Góralska "Istebna" - Wiązanka melodii beskidzkich
W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy 23. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Celem tej imprezy jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata, m.in. śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów. W tym roku w wiślańskim amfiteatrze zaprezentują się trzy zespoły polskie: Koniaków z Koniakowa w Beskidzie Śląskim, Połoniny z Rzeszowa i Lasowiacy ze Stalowej Woli.
Prezentacjom Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą tradycyjnie towarzyszyć Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Festyn Istebniański w Istebnej. Odbędzie się także - po raz 65. - Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Republice Czeskiej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony.
Tegoroczna edycja potrwa do 5 sierpnia.
zbyszekhojny
49. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...