Przez płot z Kasprowiczem

W tym roku mija 30 lat od erygowania parafii na zakopiańskiej Harendzie, gdzie stoi jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w diecezji. Został przeniesiony z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej.

Do parafii należą nastę­pujące osiedla: Harenda, Bachledy, Króle, Guty, Ustup, Spyrkówka, Zwijacze, Rafaczówki i Łostówki. Zamieszkuje je około 1500 wiernych. Powstanie parafii rozpoczęło się od pomysłu ks. Jana Hyca, który zasugerował Marii Kasprowiczowej, by na parceli obok Muzeum Jana Kasprowicza stanął kościół. Wdowa po poecie przekazała plac pod świątynię. Początkowo harendziański kościół był przewidziany jako filialny parafii Świętej Rodziny i nie miał wyznaczonego duszpaste­rza. Mieszkańcy Harendy musieli sami zabiegać o kapłana oraz organizować jego przyjazd. Najczęściej odprawiali tu nabożeństwa księża jezuici i sercanie. W 1961 r. bp Karol Wojtyła, przeprowa­dzając wizytację w parafii Świętej Rodziny w Zakopa­nem, zarządził, by przy kościele na Harendzie zamieszkał na sta­łe kapłan.

W parafii działają rada, schola i ministranci. - Wszyst­kich jeszcze dobrze nie znam, ale po wakacjach będę przygotowywał młodzież do przy­jęcia sakramentu bierzmo­wania, będzie zatem okazja do rozmów. Zależy mi na obecności dzieci i młodzieży w naszym kościele i umacnianiu ich wiary. Piękną tradycją są także nabo­żeństwa różańcowe - mówi ks. Antoni Staszeczka, proboszcz.

Zakopane   Jan Głąbiński/GN Zakopane
Polichromia kościoła na Harendzie jest późnobarokowa, pochodzi z 1719 r.
Przy parafii istnieje także Bractwo Dobrej Śmierci. Jego człon­kowie modlą się o spokojne przejście do domu Pana dla siebie i wszyst­kich parafian. Na co dzień wier­ni, a zwłaszcza młodzi, mają do dyspozycji salki z aneksem kuchennym w dolnej części plebanii. Bardzo dobrze układa się współpraca ze szkołą podstawową. Katechezę pro­wadzi tam jedna z sióstr służebniczek śląskich, które mają dom na terenie parafii. Dzieci wystawiają jasełka, biorą udział w akademiach, także tych związanych z wydarze­niami religijnymi.

Działa strona internetowa parafii. Ksiądz proboszcz chciałby, aby były tam zamieszczane także ogłoszenia parafialne i intencje. – Planuję rów­nież publikację kalendarza z najważ­niejszymi datami naszych uroczy­stości i terminami rekolekcji – mówi ks. Antoni.

Rekolekcje do tej pory rozpo­czynały się zawsze od piątku przed Niedzielą Palmową od Drogi Krzy­żowej ulicami parafii, a kończyły w Wielki Poniedziałek. Warto od­wiedzić parafialną świątynię, która leży na Szlaku Architektury Drew­nianej Województwa Małopolskie­go. Kościół jest otwarty cały dzień, gości wprowadza kościelny Stanisław Haza. – W tym roku mnie też stuka mały jubileusz, bo już 25 lat jestem kościelnym – uśmiecha się góral z Harendy.

Zdaniem proboszcza
Mówi ks. Antoni Staszeczka: - W codziennych obowiązkach duszpasterskich wspiera mnie mój zacny poprzednik ks. kan. Kazimierz Podsiadło, wieloletni proboszcz tej parafii. Zapoznaję się ze wszystkimi sprawami, którymi trzeba się zająć. Pierwszym wyzwaniem będzie zapewne ocieplenie kościoła. W tej sprawie niezbędna jest rozmowa z konserwatorem zabytków. Cieszę się, że pracuję wśród górali, bo sam nim jestem. Do domu mam blisko. Kiedy są wakacje czy ferie zimowe na terenie parafii mieszkają liczni turyści, którzy chętnie przychodzą na niedzielne Msze św. Moje serce raduje się, kiedy widzę bardzo dużo małych dzieci przy ołtarzu, które rodzice przyprowadzają na liturgię. Naszym problemem niewątpliwie jest brak odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Przy świętach czy innych dużych uroczystościach wierni korzystają z parkingu przy wyciągu narciarskim i szkole.

Zapraszamy na Msze św.
W niedziele i święta: 8.00, 11.00, 18.00.
W dni powszednie: 18.00.

Adres: Parafia rzymskokatolicka św. Jana apostoła i ewangelisty na Harendzie
Harenda 14a
34-500 Zakopane
tel. (18) 206 84 25.

Witryna internetowa: http://www.parafiaharenda.republika.pl/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości