Sztuka z drukarek

Podczas październikowych targów 3D Print Show w Londynie będzie można zobaczyć wystawę sztuki i pokazy mody, podczas których główną rolę odegrają dzieła powstałe dzięki drukarkom 3D. W planach są także koncerty odgrywane na drukowanych instrumentach.

Poświęcone drukowaniu przestrzennemu targi 3D Print Show rozpoczną się w Londynie 19 października. Poza producentami sprzętu, w londyńskim centrum konferencyjnym The Brewery pojawi się nowa grupa użytkowników tego typu urządzeń - artyści. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się pokazy mody, podczas którego modele ubrani będą w stroje wydrukowane na drukarce 3D, oraz wystawa rzeźb i dzieł sztuki użytkowej.

Swoje prace pokaże m.in. Sophie Kahn, jedna z pionierek wykorzystania przestrzennego druku w sztuce, która podczas pracy używa skanera laserowego wykonując cyfrowy model ludzkiego ciała. Po obróbce komputerowej Kahn drukuje niepokojące rzeźby uszkodzonych, zdeformowanych ludzkich ciał. W druku 3D specjalizuje się też Eric van Straaten. Twórczość holenderskiego artysty, który swoje dzieła nazywa hipersurrealistycznymi, porównywana jest do obrazów znanych z najbardziej szalonych gier wideo Goichi Sudy (znany także jako Suda 51 - twórca takich gier jak np. Shadows of the Damned czy Lollipop Chainsaw) lub Americana McGee (odpowiedzialny m.in. za grę komputerową luźno opartą o "Alicję w krainie czarów").

Oprócz nich na targach zaprezentuje się 43 artystów i zespołów. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na instrumentach stworzonych przy pomocy druku trójwymiarowego oraz przestrzenne wizualizacje.

Początki technologii druku 3D sięgają lat osiemdziesiątych. Poza sferę zastosowań przemysłowych wyszła ona jednak dopiero niedawno. W czerwcu nowojorskie Metropolitan Museum of Art zorganizowało wspólny projekt z firmą MakerBot, jednym z dużych producentów sprzętu do druku 3D. Dzięki temu do internetu trafiły cyfrowe modele 40 rzeźb, które każdy użytkownik mający dostęp do drukarki 3D może pobrać i wydrukować, stając się tym samym posiadaczem reprodukcji dzieł m.in. Canovy i Houdona.

Technologia drukowania przestrzennego coraz szybciej przebija się też do świata mody. Elvis Pompilio, projektant kapeluszy mający na koncie współpracę z takimi markami jak Chanel i Thierry Mugler, wziął udział w pokazie zorganizowanym w kwietniu przez zajmującą się projektami związanymi z drukiem 3D firmą Materialise. Buty Andrei Chaves nazwane "InvisibleShoe", ozdobione wydrukowanym w 3D elementami, pojawiły się w internetowym wydaniu magazynu "Vogue", a w sesji zdjęciowej dla "Dazed&Confused" wystąpiła w nich Bjoerk, legenda islandzkiej sceny muzycznej.

Drukarki 3D pozwalają szybko i łatwo przenieść wirtualny, trójwymiarowy model do rzeczywistości. Wystarczy wprowadzić odpowiedni schemat do oprogramowania urządzenia. Model dzielony jest na plastry - zazwyczaj o grubości od 0,01 do 0,2 mm - które następnie drukarka odtwarza jeden na drugim za pomocą dozownika materiału. Do drukowania wykorzystać można żywicę epoksydową lub praktycznie dowolne sproszkowane tworzywo - np. drewno czy nawet stal nierdzewną - z dodatkiem spoiwa. Najczęściej spotykane materiały to tworzywa sztuczne i gips.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama